Wśród najbardziej popularnych kanałów na platformie społecznościowej Youtube znajduje się Historia Bez Cenzury. Prowadzi oraz współtworzy ją Wojtek Drewniak: ekspert i krasomówca. Realizowana od kilku lat seria ma już grubo ponad milion subskrypcji. Jeden z jej ostatnich odcinków został zrealizowany w Zgierzu!
Powodem zaproszenia Wojtka i jego ekipy do Zgierza stały się rzecz jasna obchody 200. rocznicy podpisania Umowy Zgierskiej. Całe tło historyczne, wydarzenia, które doprowadziły do powstania i wdrożenia w życie tego nadzwyczaj ważnego dla miasta dokumentu, zostały przez Wojtka dogłębnie przestudiowane - i opowiedziane w nadzwyczaj przystępnej, lekkiej formie.
W dwudziestominutowym odcinku, zatytułowanym "Kominy i twardziele", Wojtek rozpoczyna swą opowieść od genezy powstania "zagłębia sukienniczego" wyjaśniając, dlaczego ta historia miała swój rodowód właśnie w Zgierzu. Nawiązuje też do późniejszych dziejów regionu, nazwanego wkrótce Łodzią Przemysłową, gdzie w sposób niezwykle burzliwy splatały się ze sobą losy bogatych fabrykantów oraz robotników, najczęściej egzystujących na skraju nędzy.
Zdjęcia do "zgierskiego" odcinka Historii Bez Cenzury powstawały w plenerach i salach Muzeum Miasta Zgierza oraz Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Jak podkreślają w licznych komentarzach pod filmem internauci - fani historycznej serii, to pierwszy od dawna odcinek, w którym Wojtek występuje w oryginalnej scenografii z epoki, przebrany w stosowny kostium i wykorzystujący muzealne rekwizyty.
O tym, jak ciekawa jest to opowieść warto przekonać się wchodząc w: link do filmu
Dwa dni po premierze na Youtube odcinek “Kominy i twardziele” miał już ponad sto pięćdziesiąt tysięcy wyświetleń!
Twórcy kanału "Historia bez cenzury" publikują kilkunastominutowe filmiki, w których w nietuzinkowy a przy tym humorystyczny sposób opowiadają o dziejach zarówno Polski jak i świata. Przedstawiają fakty, o których niekoniecznie można się dowiedzieć na lekcjach historii. Od 2013 roku, czyli wtedy, gdy ukazał się pierwszy film na kanale, przekonuje - szczególnie młodych ludzi - że historia wcale nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie: zamierzchłe dzieje skrywają wiele intryg, które mogą wydawać się nieprawdopodobne.