41. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"
Wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów przy pomniku Wolności i Niepodległości w Zgierzu.
***
Obchody Dnia Solidarności i Wolności - święta państwowego (nie jest dniem wolnym od pracy) ustanowionego przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
"Dzień ten ma przypomnieć osobisty wysiłek ludzi, którzy dawali świadectwo wierności idei Polski Niepodległej. Ma on być także wyrazem hołdu dla osób, które przyczyniły się przed laty do powstania i zwycięstwa "Solidarności" oraz odbudowania suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej." (uzasadnienie do ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. o ustanowieniu 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności).
Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony corocznie w rocznicę porozumień sierpniowych zawartych pomiędzy władzami komunistycznymi a przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych. Porozumienia sierpniowe były podpisane w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) oraz w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Międzyzakładowy Komitet Strajkowy wysunął listę 21 postulatów, na których czele umieszczono żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania praw i wolności konstytucyjnych, zniesienia przywilejów partyjnych, a także poprawy warunków bytowych społeczeństwa.
Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25. rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.