Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podpisał umowę na dofinansowanie projektu "Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach". Dofinansowanie wyniesie około 15 mln zł. To już kolejne miasto na liście 29 zwycięzców w programie "Rozwój lokalny", które otrzymało wsparcie z Funduszy Norweskich i EOG.
- "Rozwój lokalny" wspiera małe ojczyzny. Efektem realizacji projektu Zgierza będzie podniesienie jakości życia, pracy, nauki oraz spędzania wolnego czasu przez jego mieszkańców – powiedział wiceminister Waldemar Buda.
Przy wsparciu Funduszy Norweskich, Zgierz chce stać się do 2030 roku miastem ekologicznym i kreowanym przez mieszkańców, dla których jakość życia, mieszkania, pracy i relaksu w mieście jest bardzo ważna. Miasto i partnerzy projektu stawiają także na rozwój dziedzictwa kulturowego i przemysłowego.
Miasto planuje m.in. zainstalować zielone zdroje uliczne z funkcją beznaczyniowego picia wody, stworzyć Kwitnące Ogródki w Mieście Tkaczy czy utworzyć system retencji wody opadowej na osiedlach. Dzięki dofinansowaniu powstaną również ścieżki rowerowe.
Zgierz utworzy też Strefę Rzemiosł Dawnych w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy. Miasto zadba także o relaks i wypoczynek swoich mieszkańców. Powstanie m.in. Młodzieżowa Strefa Chillout’u, Centrum Aktywności Lokalnej, renowacji poddana zostanie Łaźnia oraz Zgierskie Centrum Seniora.
Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.
Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.
Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 (okresy wdrażania Funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się) mamy 809 milionów euro. Umowa na realizację Programu "Rozwój lokalny" opiewa na sumę - 117,6 milionów, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Dowiedz się więcej o realizacji programu "Rozwój lokalny" w Zgierzu