Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2015 roku każdy, kto ma dostęp do telewizji publicznej lub posiada telefon komórkowy, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Telewizję Polską.
Od początku roku Regionalny System Ostrzegania wygenerował ponad 800 powiadomień i ponad 200 ostrzeżeń, a aplikacja mobilna miała ponad 100 tys. pobrań. Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują m.in. takie kategorie tematyczne jak: ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, stany wód (wodowskazów).
W systemie umieszczane są także informacje dotyczące innych zagrożeń, jak np. poważnych wypadków drogowych, strajków czy ryzyka przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu.
W części "Dla kierowców" RSO zawiera informacje drogowe. Aplikacja mobilna RSO zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki, które w przystępny sposób przedstawiają zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Przykładowe komunikaty umieszczane w RSO:
RSO działa na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Dostępne jest także w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, z wykorzystaniem napisów DVB oraz w telegazecie od str. 430. Ponadto, w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia RSO dostępne jest w telegazecie od str. 190.
Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych, dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania".
Od 1 lipca wprowadzona zostanie opcja informowania obywateli o zagrożeniach poprzez sms-y.
31.03.2015 r.
www.lodz.uw.gov.pl