Menu główne

Ród Zachertów

 

Ród Zachertów znacząco przyczynił się do rozwoju Zgierza w XIX wieku. Jan Fryderyk Zachert założył pierwszą manufakturę przy Nowym Rynku, zaś Wilhelm Fryderyk prowadził fabrykę włókienniczą przy dzisiejszej ul. 1 Maja aż do śmierci w 1885 roku. 

Podstrona "Ze Zgierza na wschód" opisuje historię działalności przemysłowej Zachertów w Zgierzu i Supraślu. 

*** 

Marianna Firmina Zachert z domu SkalińskaW 1822 r. do Zgierza przybył Jan Fryderyk Zachert, który zorganizował przy Nowym Rynku fabrykę sukienniczą. Towarzyszyła mu jego żona, Marianna Firmina, z domu Skalińska. 

Pochodziła z Kalisza. Jej pierwszym mężem był kapitan Marcin Osękowski, z którym miała dwie córki: Juliannę i Joannę. Żołnierz zginął w 1803 r. podczas walk na francuskiej kolonii San Domingo (Haiti). Jego towarzyszem broni był... Jan Fryderyk Zachert. 

Młody sukiennik, mieszkając w Warszawie, poślubił wdowę w 1805 r. Dwaj pierwsi synowie - Jan Napoleon i Jan Aleksander zmarli w rok po urodzeniu. Wkrótce urodziła się trójka kolejnych dzieci: Michał Ludwik, Felicjanna Firmina (również zmarła bardzo wcześnie) i Zuzanna Rozyna. Marianna Firmina zmarła w 1823 r. Jan Fryderyk nie ożenił się już ponownie. 

Syn Zachertów, Michał Ludwik brał udział w powstaniu listopadowym, a następnie pomagał ojcu w prowadzeniu interesu. W 1839 r. poślubił baronównę Emilię Gostkowską i przeniósł się w jej rodzinne strony do Kromołowa k/Zawiercia na Śląsku. Był właścicielem fabryki włókienniczej, a w latach 1845-1846 burmistrzem miasta Kromołowa. 

Do majątku swego syna przeniósł się także Jan Fryderyk Zachert, który zmarł w 1847 r. Został pochowany na kromołowskim cmentarzu parafialnym, zgodnie z życzeniem ubrany w mundur legionisty. Michał Ludwik zmarł dwa lata później, mając dwie córki i trzech synów. 

Źródło: Facebook Odkrywając dawny Zgierz

 

*** 

Józefina ZachertSpadkobierczynią Wilhelma Fryderyka Zacherta, jego zgierskiego i supraskiego majątku stała się młodsza o 46 lat kuzynka i jednocześnie żona - Józefina. Ponieważ mieszkała w Supraślu, administratorem majątku w Zgierzu uczyniła Henryka Zacherta, brata swojego zmarłego męża. 

40-letnia pełna energii Józefina majątek wykorzystała do rozwoju Supraśla. Uzyskała pozwolenie od władz carskich na założenie żeńskiej szkoły z językiem polskim, którą sama ufundowała. Najzdolniejsze uczennice wysyłała do Warszawy w celu kształcenia pedagogicznego. Dziś w tym budynku mieści się Ratusz Miejski. 

Ufundowała specjalny fundusz na utrzymanie szkoły, bibliotekę, obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej dla katolickiego kościoła oraz grunt dla parafii. Obok działalności charytatywnej zapraszała także do Supraśla osobistości z ówczesnego świata kultury. Dzięki swoim staraniom uzyskała prawa miejskie dla Supraśla.

Józefina Zachert umarła bezdzietnie w 1924 roku. Została pochowana razem z mężem w krypcie na cmentarzu w Supraślu. Jej majątek odziedziczył siostrzeniec Konstanty. 

Źródło: Facebook Odkrywając dawny Zgierz

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 30 listopada 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS