Menu główne

15 lat Centrum Kultury Dziecka. Przestrzeń łącząca pokolenia

budynek CKD przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 17
Data publikacji: 
06.06.2023
15 lat Centrum Kultury Dziecka. Przestrzeń łącząca pokolenia

Centrum Kultury Dziecka w Zgierzu obchodzi właśnie jubileusz piętnastolecia. To szczególne miejsce na mapie kulturalnych ośrodków miasta. W niewielkim, drewnianym domku tkacza przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 17 chętnie spotykają się całe rodziny. Bo też atmosfera spędzania tam wspólnie czasu wydaje się być idealna. 

Patrycja i Rafał to rodzice małej Neli, która na wspólne zajęcia w CKD najchętniej zabrałaby wszystkie koleżanki z przedszkola.

- Ostatnio powiedziała swojej najlepszej przyjaciółce, że chyba nie przyjdzie do niej na urodziny, bo ma zajęcia z baletu - śmieje się mama Patrycja.

Ale nie tylko na balet, bo Nelcia bardzo chciałaby… chodzić na wszystko. Cała rodzina chętnie korzysta więc z bogatej palety zajęć familijnych, jakie znaleźć można w CKD.

- Teraz zbliża się wakacyjna przerwa, w dodatku budynek przechodzi modernizację, więc oferta do końca maja i w czerwcu będzie mocno ograniczona - mówi Patrycja. - Ale zawsze czekamy z niecierpliwością na początek nowego sezonu, żeby nie przeoczyć chwili, gdy na platformie internetowej CKD zaczną się zapisy.

- Trzeba wtedy czatować przy komputerze i wciąż przewijać stronę, żeby trafić na właściwy moment. Miejsca rozchodzą się dosłownie w jednej chwili. Dosłownie jak karnety na Widzew! - dodaje Rafał.

Skąd wzięła się popularność zajęć CKD w Zgierzu? 

Kinga Siemońska - kierowniczka CKDTajemnica prawdopodobnie tkwi w niezwykłej, domowej atmosferze, jaką w drewnianym domku kreują przyjaźnie nastawieni - do świata i ludzi - instruktorzy. Kinga Siemońska, kierowniczka centrum, w CKD jest od trzynastu lat, czyli niemal od początku istnienia placówki. 

- Przez te wszystkie lata zmieniały się zajęcia, instruktorzy czy atrakcje, które proponowaliśmy dzieciom. Jednak od samego początku CKD zajmuje się szeroko rozumianą edukacją kulturalną dzieci najmłodszych do mniej więcej starszego wieku szkolnego. W pracy z dziećmi nie da się uniknąć pracy również z rodzicem. Dlatego cieszy nas to, że nasi odbiorcy tak chętnie korzystają z oferty familijnej - opowiada pani kierownik.

To wspólne spędzanie czasu z dziećmi bardzo pozytywnie oceniają rodzice.

- Nigdy się nie zdarzyło, by animatorki wspólnych zajęć były źle przygotowane. Wszystko odbywa się na bardzo profesjonalnym poziomie, a dzieci po wejściu do środka tak szybko biegną w stronę sali zajęciowej, że omal nie pogubią butów - mówi z uśmiechem Patrycja, wspominając oczywiście wielką radość Neli, z przejęciem oczekującej każdego następnego spotkania w CKD.

Jakie zajęcia znaleźć można w CKD?

Formalnie Centrum Kultury Dziecka jest filią Miejskiego Ośrodka Kultury. Do wyboru są więc m.in. popołudniowe warsztaty muzyczne, plastyczne, taneczne - dla różnych grup wiekowych. No i oczywiście słynne już w całym mieście spotkania dla całych rodzin, pod hasłem Kreatywnej Kuźni Familijnej, oraz Bajkobrania, czyli cykl spotkań z teatrem, pozwalających najmłodszym poznać (i zrozumieć) rozmaite formy czy konwencje twórczości scenicznej.

- W sezonie 2022/2023 nowością były spektakle dla dzieci od 1-go roku życia, które udowadniają, że na rozpoczęcie przygody z kulturą lub obcowania ze sztuką nie jest za wcześnie - mówi Kinga Siemońska.

Działają też Otwarte Pracownie, w których rodzice razem z dziećmi wspólnie pracują nad rozmaitymi artefaktami.

- Dla nas bardzo atrakcyjne są zajęcia okolicznościowe, na przykład wielkanocne, podczas których całe rodziny mogą aktywnie spędzać czas we wspólnej przestrzeni, ale na różne sposoby - wyjaśniają Patrycja i Rafał.

Jak Centrum Kultury Dziecka będzie funkcjonować od czerwca 2023 roku?

Budynek CKD od bieżącego roku jest remontowany. Pojawi się między innymi nowy gont na dachu, orynnowanie czy odświeżona elewacja.

- W czerwcu niestety nie możemy prowadzić zajęć we wnętrzu budynku ze względu na planowane tam prace remontowe, czyli odnawianie podłóg - informuje Kinga Siemońska. - Korzystając z tego pozytywnego zamieszania w kolejnych tygodniach zamierzamy odmalować też niektóre sale, a także przygotować niespodziankę, która będzie "witała" wszystkich mniejszych oraz większych użytkowników kultury, stając się ciekawą ozdobą oraz naszą wizytówką - dodaje pani kierownik.

W następnym sezonie, już w odrestaurowanej siedzibie, Centrum Kultury Dziecka z pewnością zaproponuje kolejną siatkę ciekawych warsztatów, będzie też kontynuować nowości z tego sezonu, czyli Bajkobrania dla Najnajów. Jednym słowem - po wakacjach w CKD na pewno dużo będzie się działo. Składamy wszystkim pracownikom centrum (wśród nich są tak lubiani prowadzący zajęcia jak Wojciech Walczak, Agnieszka Czekaj, Karina Lisiecka, Justyna Manikowska czy Natalia Matusiak) najlepsze życzenia z okazji jubileuszu i przekonani jesteśmy, że przy tej jakości oferty służyć ono będzie zgierzanom jeszcze przez wiele długich lat.

Zobacz też: strona www CKD, Facebook CKD 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 31 sierpnia 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS