17 stycznia 1945 r. to jedna z przełomowych dat w historii naszego miasta. Tego dnia miało miejsce "wyzwolenie" Zgierza przez sowiecką Armię Czerwoną spod niemieckiej okupacji.
Miasto zdobyły jednostki I Frontu Białoruskiego w ramach ofensywy styczniowej. Świadkowie wydarzeń przyjmują jako dzień zajęcia Zgierza przez wojska sowieckie 17 stycznia, choć już dzień wcześniej po południu i wieczorem na zgierskich ulicach spotykani byli sowieccy żołnierze. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły również m. in. do Warszawy, Jasła i Gorlic.
Kilka dni wcześniej, 15 stycznia 1945 r. z kierunku Łodzi przez Zgierz przemieszczały się tabory niemieckich wojskowych, brudnych i wymęczonych. Z miasta wyjechało wielu hitlerowskich oficjeli, m. in. komisarz zarządu Zgierza dr K. Eifrig. W związku z sytuacją w II wojnie światowej niemiecka "ewakuacja" rozpoczęła się już jesienią 1944 r.
"Dzień wyzwolenia" został upamiętniony w Zgierzu poprzez nadanie ul. Długiej nowej nazwy ul. 17. Stycznia funkcjonującej do 1990 r. Główny plac w mieście, Stary Rynek, od 1945 r. stał się z kolei Placem Armii Czerwonej.
Źródło: Facebook Odkrywając dawny Zgierz