Jutro, 25 kwietnia, ustanowiony przez Światową Organizację Zdowia (WHO) - Światowy Dzień Malarii. Malaria, nazywana też zimnicą, jest chorobą występującą w tropikalnych i subtropikalnych strefach klimatycznych, przenoszoną w wyniku ukłucia komarów. To olbrzymi problem zdrowotny krajów rozwijających się i najczęstsza, zakaźna, przyczyna śmierci osób podróżujących do tropików.
W Afryce malaria jest główną przyczyną zgonów ok. 20% wszystkich dzieci w wieku poniżej 5 r.ż. Natomiast liczba przypadków malarii zawlekanych do Europy wynosi ok. 10 tys. rocznie.
Zgodnie z danymi WHO, w 2015 r. odnotowano na całym świecie 212 mln nowych przypadków zachorowań na malarię i prawie 430 tys. zgonów z powodu tej choroby. W Polsce w 2016 r. zarejestrowano 38 zachorowań (w 2015 r. - 29). W woj. łódzkim w 2015 r. stwierdzono 2 przypadki malarii (po powrocie z Konga i Nigerii), w 2016 r. nie stwierdzono żadnego przypadku malarii w woj. łódzkim.
Okres wylęgania, czyli czas od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby, wynosi ok. 7 dni od ukłucia przez zarażonego komara. Najbardziej typowym objawem malarii jest gorączka z dreszczami i potami. Często pojawiają się nudności, wymioty, biegunka, żółtaczka, suchy kaszel, duszność, splątanie. Jeśli po powrocie z rejonu malarycznego zauważymy takie objawy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Jak możemy ochronić się przed malarią? Podczas pobytu w tropikalnym kraju warto stosować środki odstraszające krwiopijne stawonogi, czyli repelenty. Zaleca się noszenie ubrań w jasnych kolorach, koszul z długim rękawem, długich spodni, a po wędrówkach - przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, klimatyzowanych. Wskazane jest również montowanie siatek ochronnych w oknach i spanie pod moskitierą. Ponadto dostępne są leki przeciwmalaryczne do profilaktycznego zastosowania.
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi