Menu główne

Akcja "Weź paragon"

grafika
Data publikacji: 
08.07.2024
Akcja "Weź paragon"

Czy wiesz jak wygląda prawidłowy paragon fiskalny i jak odróżnić go od błędnego? Znasz korzyści, dla których warto wydawać i pobierać przy zakupach paragon fiskalny? Jeśli masz wątpliwości - łatwo je rozwiejesz na stronie naszej akcji "Weź paragon".

Dlaczego warto brać paragony fiskalne za kupione towary i usługi

Wielu sprzedających towary i świadczących usługi, ma obowiązek prowadzenia ewidencji na kasach rejestrujących. Niestety niektórzy nie robią tego. Są również tacy, którzy mimo że mają taką kasę, nie rejestrują wszystkich transakcji, chociaż powinni to robić za każdym razem.

Przedsiębiorca, który nie wydaje paragonów fiskalnych oszukuje swoich klientów. Pobiera od kupujących należny VAT, ale nie wykazuje go w ewidencji i zabiera do własnej kieszeni. W ten sposób zaburza uczciwą konkurencję. Działając w „szarej strefie”  nieuczciwie konkuruje z przedsiębiorcami, którzy rzetelnie rozliczają się z podatków, m.in. przez wydawanie paragonów fiskalnych.

Gdy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych tracą na tym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych – to dowód uczciwego obrotu gospodarczego.

Jedną z funkcji budżetu państwa jest funkcja redystrybucyjna. Oznacza to, że podatki, cła i inne opłaty pobierane od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Następnie wracają do nich, w wyniku tzw. transferów nieodpłatnych (jak renty, emerytury, pomoc publiczna, nieoprocentowane kredyty), jak i przez zakup dóbr i usług na rynku.

Brak rejestrowania sprzedaży na kasie to sygnał, że podatek prawdopodobnie nie trafi do budżetu państwa. Niewydawanie paragonów fiskalnych przyczynia się do zaniżania wpływów z VAT do budżetu. To pieniądze, które mogłyby być przeznaczone np. na budowę szkół, szpitali czy modernizację armii.

Jak wygląda prawidłowy paragon fiskalny

Grafika pokazuje elementy paragonu fiskalnego: oznaczenie "paragon fiskalny", numer NIP, nazwa i adres sprzedawcy, logo fiskalne i numer unikatowy kasy

Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.:

  1. Numer NIP, nazwa i adres punktu sprzedaży
  2. napis „PARAGON FISKALNY”,
  3. centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy

Prawidłowo wystawiony paragon fiskalny jest potwierdzeniem, że podatek trafia do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy. Gdy zamiast paragonu fiskalnego otrzymujemy np. rachunek kelnerski, lub inny dokument (z wyjątkiem faktury), istnieje duże prawdopodobieństwo, że podatek, chociaż zapłacony przez klienta, trafi bezpośrednio do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.

Bierz paragon! Kontroluj swoje wydatki 

Branie paragonu to prosty sposób na kontrolowanie swoich wydatków. Paragon umożliwia śledzenie, ile dokładnie wydaliśmy, co jest kluczowe dla prowadzenia domowego budżetu. Dzięki zbieraniu paragonów możemy łatwo sprawdzić, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i gdzie możemy zaoszczędzić. Ponadto, paragon jest dowodem zakupu w przypadku reklamacji lub zwrotu towaru. Regularne zbieranie paragonów pomaga więc nie tylko w lepszym zarządzaniu finansami, podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych, ale również w dbaniu o swoje prawa konsumenckie.

Korzystaj z aplikacji mobilnej e-Paragony

Bezpłatna aplikacja e-Paragony daje możliwość gromadzenia i przechowywania wszystkich otrzymanych paragonów fiskalnych w jednym miejscu: na smartfonie klienta. To rozwiązanie bezpieczne, dobrowolne i anonimowe, a jednocześnie bardzo pomocne. Pomaga segregować paragony ze względu na rodzaje poniesionych wydatków. W każdej chwili można przeglądać swoje paragony, przypomnieć sobie zakupione produkty i sprawdzić statystyki.

Dowiedz się więcej o aplikacji e-Paragony na stronie: www.podatki.gov.pl/e-paragony (zobacz też film o aplikacji).

Pamiętaj!

Jeśli nie otrzymałeś paragonu możesz to zgłosić w urzędzie skarbowym:

  • przez całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
  • przesłać a-mail na adres: powiadomKAS@mf.gov.pl
  • lub skorzystać z aplikacji mobilnej e-Paragony.

Kampania "Weź paragon" jest organizowana przez Ministerstwo Finansów cyklicznie od 2004 roku. Naszym celem jest uświadomienie roli paragonu fiskalnego papierowego lub e-paragonu i znaczenia prawidłowo prowadzonej ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej.

Dowiedz się więcej o akcji "Weź paragon" na stronie wezparagon.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Finanasów

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

21587
Usuń

Przerwy w dostawie wody

W dniu 19 lipca 2024 roku w godzinach 08:00-14:00: ul. Polna numery 32-34.   Za wynikające z tego powodu utrudnienia przepraszamy. Spółka "Wodociągi...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 31 sierpnia 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS