Zapraszamy 26 lutego 2025 roku o godz. 10:00 do Szkoły Podstawowej Nr 8, przy ul. Leśmiana 1 w Zgierzu (wydarzenie).
Miasto Zgierz jest gospodarzem finału regionalnego, w którym biorą udział zespoły teatralne i soliści z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego.
Celem Festiwalu jest działanie na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną przez promowanie ich twórczości teatralno-muzycznej, aktywizację w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym oraz likwidowanie barier poprzez przywracanie do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Taki cel organizacji Festiwalu przyświecał pomysłodawcom: Ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu (Honorowemu Obywatelowi Miasta Zgierza) i Pani Annie Dymnej.
Organizatorzy: Fundacja im. Brata Alberta i Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Współorganizatorzy: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu, Miasto Zgierz, Starostwo Powiatowe w Zgierzu, Szkoła Podstawowa Nr 8 przy wsparciu organizacyjnym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu.
Patronat objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego – Pani Joanna Skrzydlewska, Starosta Zgierski – Pani Iwona Dąbek, Prezydent Miasta Zgierza – Pan Przemysław Staniszewski, Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON – Pan Władysław Skwarka.
Nagrody ufundowali:
I etap eliminacji regionalnych dla naszego regionu odbył się w dniach 8-9 stycznia 2025 r. w Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Jury w składzie: Lidia Jazgar, Małgorzata Godek-Wójcik, Barbara Stępniak-Wilk, Katarzyna Walaszek i Marcin Pałys, spośród 14 grup teatralnych i 8 solistów (z 19 ośrodków, około 100 artystów) z województw: łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego zakwalifikowało do II etapu w Zgierzu 9 zespołów i 3 solistów.
Podczas finału regionalnego 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Albertiana 2025 w Zgierzu wystapią:
WTZ w Dąbrowie Rusieckiej - nazwa zespołu: Galimatias
tytuł przedstawienia: "Nie płacz Koziołku";
WTZ św. Rity w Legionowie - nazwa zespołu: Wkręceni
tytuł przedstawienia: "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza;
ŚDS w Wołominie - nazwa zespołu: Ekspresja
tytuł przedstawienia: "Rzeka przygód";
WTZ Tęcza w Łęczycy - nazwa zespołu: Tęcza
tytuł przedstawienia: "Piękna i Bestia";
WTZ Zorza w Łodzi - nazwa zespołu: Nowa Zorza
tytuł przedstawienia: "Kolory Polski";
ŚDS w Dąbrówce - nazwa zespołu: Jak nie my to kto
tytuł przedstawienia: "Smerfy";
DPS w Białymstoku - nazwa zespołu: Co nieco
tytuł przedstawienia: "Zawsze jest ktoś";
ŚDS w Makowie Mazowieckim - nazwa zespołu: Makowiaki
tytuł przedstawienia: "Życie";
WTZ w Zgierzu - nazwa zespołu: Akcent
tytuł przedstawienia: "Korzenie".
Małgorzata Ewa Pietralska - tytuł piosenki: "Szyba";
Aleksander Domagalski (WTZ Bełchatów) - tytuł piosenki: "Dzisiaj będę";
Magdalena Burzyńska (ŚDS w Suwałkach) - tytuł piosenki: "Dernier Dance".
Przedstawienia i solistów w Zgierzu oceni jury w składzie:
Laureaci zgierskich eliminacji: trzy zespoły teatralne i solista pojadą na Galę do Teatru im. Juliusza Słowackiego do Krakowa, która odbędzie się w dniu 24 marca 2025 roku. Zwycięska grupa teatralna oprócz otrzymania maski jednego z krakowskich teatrów oraz solista wystąpią na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Podczas Gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wręczone zostaną także Medale św. Brata Alberta. W 2025 roku Medalami uhonorowani będą:
Medal Św. Brata Alberta to wyróżnienie ustanowione w 1997 r., któremu patronuje Św. Brat Albert. Corocznie ogólnopolska kapituła, powołana przez Fundację im. Brata Alberta, przyznaje go ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami potrzebującym pomocy.
Zgierskimi laureatami Medalu św. Brata Alberta byli: śp. Bożenna Piotrowicz (2008) i Urząd Miasta Zgierza (2010).