W latach 1915-1918 był członkiem zgierskiej formacji Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Uczestnik pierwszej szkoły podoficerskiej POW w okręgu łódzkim, wykłady organizowano w cegielni Teofila Bełdowskiego w Aniołowie koło Zgierza (dziś Osiedle Piaskowice-Aniołów jest częścią naszego miasta). Kursanci w razie wpadki mieli udawać pracowników cegielni...
Pan Teofil uczestniczył w rozbrajaniu Niemców w Zgierzu 12 listopada 1918 roku, podczas przejmowania władzy z rąk zaborców. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej zgłosił się na ochotnika do wojska, służył w 3. pułku ułanów w Warszawie.
W latach międzywojennych w Zgierzu współtworzył struktury POW i BBWR, założył Ochotniczą Straż Pożarną na Piaskowicach i Krogulcu.
W 1939 roku na dachu rodzinnego domu urządził posterunek obserwacyjny, który miał informować o samolotach nieprzyjaciela. Synowie pana Teofila działali w Armii Krajowej, następnie wcielono ich do 1. Armii Wojska Polskiego, przeszli jej szlak bojowy do Berlina.
Po wojnie Teofil Bełdowski był niechętnie postrzegany przez władze PRL. Zmarł 23 maja 1978 roku, pochowano go na cmentarzu przy ul. Skargi.
Biogram oparty na tekście Łukasza Zalewskiego "Zgierzanie - uczestnicy walk o niepodległość i granice 1914-1920 (1921)" opublikowanym w XII tomie "Zgierskich Zeszytów Regionalnych". Zeszyty dostępne są w Muzeum Miasta Zgierza oraz w księgarni "Pan Tadeusz".