Menu główne

Bezpieczeństwo informatyczne

grafika
Data publikacji: 
12.10.2022
Bezpieczeństwo informatyczne

Baza wiedzy poświęcona cyberbezpieczeństwu zawiera zbiór informacji, ostrzeżeń i porad. 


Dzień Bezpiecznego Komputera 

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest uwrażliwienie wszystkich użytkowników na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z internetu i nowoczesnych technologii, a także podnoszenie świadomości na tematy związane z cyberbezpieczeństwem.

Korzystanie z komputerów, internetu i innych nowoczesnych technologii na stałe wpisało się w nasze codzienne aktywności. Używamy ich zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Umożliwiają nam komunikację z naszymi bliskimi, robienie zakupów online, rozrywkę, a także opłacanie rachunków i załatwianie różnych spraw urzędowych.

Pamiętajmy, że to od naszej świadomości i codziennych działań, które wykonujemy online zależy, czy nasze komputery i aktywność w świecie wirtualnym są bezpieczne.

Zachęcamy do przypomnienia sobie kilku najważniejszych zasad, aby nie paść ofiarą różnych ataków podejmowanych przez cyberprzestępców.

Przede wszystkim silne hasła

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na bezpieczeństwo naszych danych jest silne i hasło. Hasła, jakie stosujemy do zabezpieczenia naszych sprzętów czy różnych usług online może nas uchronić przed wyciekiem lub kradzieżą naszych danych, a tym samym utratą oszczędności. Pamiętaj, że tylko takie hasła, w których zastosujesz kombinacje różnych znaków, są bezpieczne. Do każdego urządzenia czy usługi online stosuj inne, unikatowe hasło – dzięki temu Twoje dane będą trudniejsze do wykradzenia. Nigdy nie podawaj swoich haseł nikomu. Więcej o tym, jak tworzyć silne hasła dowiesz się tutaj.

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Pomimo tego, jak długie i skomplikowane utworzymy hasło, może ono zostać złamane lub wykradzione. Aby się przed tym ustrzec, warto stosować uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Metoda ta pozwala zweryfikować, czy rzeczywiście osoba, która loguje się na dane konto, jest tą, za którą się podaje. W pierwszym etapie użytkownik wpisuje hasło, następnie zostaje poproszony o podanie drugiego składnika logowania, którym może być np. kod sms na podany wcześniej numer, kod wygenerowany przez token czy zainstalowaną aplikację. Coraz częściej różne serwisy i usługi online, które umożliwiają dwuskładnikową weryfikację wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia, np. limit czasu na wprowadzenie kodu, potwierdzenie lokalizacji. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe powinniśmy używać przede wszystkim do ważnych usług, np. poczty email czy bankowości elektronicznej. Więcej o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym dowiesz się tutaj.

Oprogramowanie i aktualizacje

Aktualizowanie systemu i programów, z których korzystasz jest niezbędne, aby zapewnić Ci większą ochronę przed różnymi zagrożeniami online. Sprawdź, czy Twoje urządzenie jest zaktualizowane oraz włącz funkcję automatycznego aktualizowania – dzięki temu Twój sprzęt oraz dane na nim przechowywane, są bardziej bezpieczne. Korzystaj tylko z legalnego oprogramowania, zawsze pobieraj je z oficjalnych źródeł.

Programy antywirusowe

Zawsze korzystaj z programu antywirusowego a także zapory firewall, którą oferują Ci producenci sprzętu z którego skorzystasz. Nie bagatelizuj komunikatów, które dostaniesz od nich.

Przenośne dyski, pendrive i inne urządzenia USB

Nigdy nie podłączaj do swojego sprzętu urządzeń, które pochodzą z niezaufanych źródeł. Jeśli podłączasz sprzęty USB do komputera, zawsze pamiętaj, by najpierw je zeskanować. Pamiętaj, aby zaszyfrować dane, które przechowujesz na dyskach zewnętrznych – dzięki temu, jeśli dostaną się w niepowołane ręce, nie będzie można ich odczytać.

Kopie zapasowe

Twórz kopie zapasowych danych, które przechowujesz na swoim komputerze lub innych urządzenia. Może Cię to uchroni, przed utratą danych – zwłaszcza, gdy padniesz ofiarą ataku typu ransomware. Przechowuj je w innym miejscu, niż pamięć Twojego urządzenia.

Zasada ograniczonego zaufania

Pamiętaj, aby podczas korzystania z komputera i innych urządzeń podłączonych do sieci stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie klikaj w wiadomości od nadawców których nie znasz, nie pobieraj załączników niewiadomego pochodzenia. Zawsze uważnie czytaj wiadomości, zwracaj uwagę na literówki, poprawność językową. Uważaj na wiadomości, w których jesteś pilnie proszony o podjęcie działań, zwłaszcza tych związanych z podaniem danych osobowych. Jeśli napotkasz w sieci na oszustwa internetowe, zgłoś sprawę do CERT Polska przez internetowy formularz

Źródło: Cyfryzacja KPRM


Dzień Bezpiecznego Internetu - warto go obchodzić codziennie 

Poniżej fragment artykuł ze strony Cyfryzacja KPRM

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony przez Komisję Europejską. W 2022 roku, w Polsce, obchodzimy go już po raz 18. (...)

Zawsze bezpiecznie

A o czym należy pamiętać, aby każdy dzień był bezpieczny online? Ważna jest nie tylko świadomość zagrożeń, ale również sposobów na to, jak się przed nimi uchronić.

Co jest najważniejsze? Oto kilka wskazówek dla każdego:

  • Stosuj silne hasła – czyli długie, złożone, zawierające litery, cyfry, znaki specjalne, niebudzące oczywistych skojarzeń – np. z Twoim imieniem, czy datą urodzenia dziecka.
  • Chroń swoją prywatność – pod żadnym pozorem nie przekazuj w sieci poufnych informacji na swój temat, nawet jeśli prosi o to ktoś znajomy lub bliski – jego konto mogło zostać zhakowane.
  • Pomyśl, zanim coś wyślesz/udostępnisz – wielokrotnie sami, nieświadomie, dostarczamy cyberprzestępcom informacji na nasz temat. Zdjęcie, na którym widać część numeru karty kredytowej? To się zdarza. Zastanów się dwa razy zanim opublikujesz coś w mediach społecznościowych, czy prześlesz innej osobie online.
  • Nie klikaj w linki, ani nie otwieraj wiadomości od nieznanych nadawców – to bardzo prawdopodobne, że zawierają złośliwe oprogramowanie.
  • Dbaj o sprzęt – pobieraj oprogramowanie tylko z oficjalnych źródeł, pamiętaj o jego aktualizowaniu. Pilnuj tego, aby nikt niepowołany nie uzyskał dostępu do Twojego smartfona czy laptopa.
  • Bądź czujny – w sieci zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania. A kiedy coś Cię zaniepokoi – reaguj. Jeśli, przykładowo, trafisz na stronę wyłudzającą dane, zgłoś to do CERT Polska. Wystarczy wypełnić internetowy formularz.

Więcej informacji o cyberhigienie można znaleźć na naszej stronie  GOV.pl/cyfryzacja oraz w dostępnej na GOV.pl bazie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa. Rodziców zachęcamy dodatkowo do odwiedzania strony GOV.pl/niezagubdzieckawsieci. Mamy też coś specjalnie dla seniorów – to strona kampanii "Seniorze, spotkajmy się w sieci".

Polecamy również Waszej uwadze platformę e-learningową OSE IT Szkoła<, na której znajduje się ponad 200 bezpłatnych kursów, m.in. z zakresu bezpiecznego korzystania z internetu, sztucznej inteligencji, programowania czy baz danych.

Korzystajcie z tej wiedzy na co dzień!

Inicjatywa DBI jest organizowana w Polsce po raz kolejny przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Szczegóły są dostępne na stronie: https://www.saferinternet.pl/

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

27399
Usuń

Tymczasowe lokalizacje

Wydział Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza - ul. A. Musierowicza 2 w budynku Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. TrauguttaKontakt...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu w 2023 r.

Od 1 czerwca 2023 roku stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o...
19931
Usuń

Komunikat ZUS

Od 1 czerwca 2023 r. obsługa klientów w Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Zgierzu z ul. Długiej 43 zostanie przeniesiona na ul....
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 29 lutego 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS