Prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości to najczęstsze przyczyny kolizji i wypadków.
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu codziennie spotykają się z kolizjami i wypadkami drogowymi, ich przyczyną są w główniej mierze sami kierujący. Przepisy ruchu drogowego zobowiązują każdego kierowcę do utrzymywania bezpiecznego odstępu między pojazdami, niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego auta. Im większy dystans pomiędzy pojazdami, tym dłuższy czas na reakcję w przypadku niespodziewanej sytuacji i większe szanse na uniknięcie kolizji.
Przepisy zobowiązują kierowcę do zachowania bezpiecznej odległości, czyli takiej, która pozwoli na uniknięcie zderzenia. Musimy pamiętać, że bezpieczna odległość między pojazdami zależy od wielu czynników. Mają na nią wpływ prędkość, z jaką się poruszamy, warunki i cechy psychomotoryczne kierowcy, warunki atmosferyczne. Przy zwiększenie prędkości powinniśmy zwiększyć odstęp od poprzedzającego nas pojazdu. Na drodze trzeba mieć wyobraźnię i przewidzieć, co się stanie, jeśli będziemy jechali zbyt blisko, a poprzedzający nas pojazd zacznie gwałtownie hamować.
Co na to przepisy? Art. 19. Kodeksu Drogowego
- Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
- Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. - Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.
- Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
1) 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
2) 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1. - Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, o którym mowa w ust. 4, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.
W razie wypadku:
- wyjmij kluczyki ze stacyjki;
- odłącz zasilanie elektryczne (odłączyć klemę od akumulatora);
- unieruchom pojazd, zabezpiecz go przed zsunięciem;
- zabezpiecz miejsce zdarzenia oraz osoby udzielające pomocy (włączyć światła awaryjne, w nocy światła mijania, w odpowiedniej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy);
- wezwij służby ratownicze lub, gdy jest to niemożliwe ze względu na brak telefonu, zatrzymaj inny samochód;
- udziel pomocy poszkodowanym;
- w przypadku wyczucia zapachu benzyny natychmiast opuść miejsce zdarzenia;
- podczas gaszenia pożaru gaśnicą komory silnikowej, pamiętaj by maski nie otwierać lecz jedynie uchylić - przy pełnym otwarciu możesz doprowadzić do wybuchu ognia i poparzenia.
Gdy zauważysz zdarzenie drogowe, a na miejscu udzielana jest pomoc, zachowując ostrożność kontynuuj jazdę, nie tamuj drogi. Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji.
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu