Menu główne

Bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV

plakat informacyjny
Data publikacji: 
08.03.2022
Bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV

W Zgierzu rusza program szczepień przeciwko wirusowi HPV, który w ciągu trzech najbliższych lat pozwoli sześciuset pięćdziesięciu zgierskim dziewczętom zabezpieczyć się przed groźnym mikrobem, wywołującym m.in. raka szyjki macicy.

Program realizowany będzie dwutorowo. Część środków na jego przeprowadzenie zabezpieczyła uchwałą Rada Miasta Zgierza: dzięki temu mamy ponad 157 tysięcy złotych na dwieście szczepionek w ciągu dwóch lat. Jednocześnie Miejski Zespół Przychodni Rejonowych dzięki dotacji z łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego wprowadza swoją część programu, gwarantując zaszczepienie 150 zgierskich nastolatek rocznie przez trzy lata. Daje to w sumie możliwość bezpłatnego przyjęcia leku 650. naszym dziewczynkom.

Dlaczego wirus HPV jest tak groźny?

Wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są bardzo powszechne i choć u większości osób nie powodują żadnych problemów zdrowotnych, u niektórych mogą stać się niebezpieczne dla życia i zdrowia. Przenoszą się drogą płciową, przez kontakt cielesny. Te, które rozwijają się latami nie dając żadnych objawów prowadzą czasem do chorób nowotworowych: raka szyjki macicy, narządów płciowych a także nowotworów głowy, takich jak rak gardła czy krtani.

Na ryzyko zachorowania szczególnie narażone są młode kobiety: z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co druga Polka chora na nowotwór szyjki macicy umiera. Najlepszym sposobem na zapobieganie groźnej chorobie jest szczepionka, podawana jeszcze przed rozpoczęciem aktywnego życia płciowego. Stąd, jak rekomendują eksperci z Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, najlepszym dla dziewczyny wiekiem na przyjęcie szczepionki jest 13 rok życia.

Jak zapisać się na bezpłatne szczepienie?

Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 42 714 32 25. Tam szczegółowych informacji o programie szczepień przeciwko wirusowi HPV udzielać będą pracownicy Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Zgierza.

Jeszcze w marcu wystartuje program w części realizowanej przez Urząd Marszałkowski: wtedy zapisy przyjmował będzie Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej 24. Szczepienia z pierwszej, miejskiej transzy będą realizowane również w tym ośrodku.

Według szacunków w pierwszym roku funkcjonowania obydwu części programu z możliwości zaszczepienia się skorzysta ​około dwustu pięćdziesięciu zgierskich nastolatek.

- Program szczepień ochronnych będzie realizowany wśród dziewczynek zamieszkałych i zameldowanych na terenie miasta Zgierza, uczennic zgierskich placówek oświatowych​ - mówi Renata Malinowska-Koralewska, naczelniczka Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Zgierza. 

W ramach programu będą również prowadzone działania informacyjno-edukacyjne. Dodać należy, że w części regionalnej programu zapraszane do szczepień będą dziewczęta 14. letnie, a w części miejskiej 13-letnie.

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego​ ​w Gminie Miasto Zgierz na lata 2022-2023 przyjęli Radni Rady Miasta Zgierza na grudniowej, ostatniej sesji w roku 2021, na skutek inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego oraz Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej. 


Program, realizowany przez Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu do dnia 31.12.2022 r.,  obejmuje populację 14-letnich dziewczynek (zgodnie z rokiem urodzenia) zamieszkałych na terenie powiatu zgierskiego, których rodzice/opiekunowie wyrazili pisemną zgodę na udział ich dziecka w Programie.

Rejestracja uczestników do udziału w Programie odbywać się będzie od dnia 21 marca 2022 r.

  • osobiście: w Przychodni Rejonowej Nr 3 w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej 24a (od poniedziałku do piątku w sekretariacie Dyrektora w godz. 08:00-14.00);
  • telefonicznie: pod numerem 506 767 010 (od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00);
  • emailem: sekretariat@przychodnie.zgierz.pl

Źródło: Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu

Do pobrania: 
Ulotka informacyjna (pdf) (582.83KB)

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24329
Usuń

Zmiana lokalizacji i telefonu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej

Od 29.04.2022 roku zmienia się lokalizacja i numer telefonu do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej dla Zgierza.Nowe numery:  telefon - 42 714 45...
24053
Usuń

W lipcu 2022 r. żłobek nieczynny

Miejski Żłobek im. Koziołka Matołka w Zgierzu w okresie wakacyjnym – w miesiącu lipcu 2022 r. - będzie nieczynny. Źródło: Miejski Żłobek im. ...
23768
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

Rekrutacja i postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2022/2023: do Miejskiego Żłobka im. Koziołka Matołka w Zgierzu (28.04.2022 r.);  do...
23742
Usuń

Dodatek osłonowy - termin składania wniosków

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego można składać do 31.10.2022 r. Wnioski można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgierzu: w Dziale...
19415
Usuń

Dyżury wakacyjne w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

Harmonogram dyżurów wakacyjnych (przedszkola i oddziały przedszkolne) w bieżącym roku szkolnym 2021/2022
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS