Przypominamy społeczną Kampanię Informacyjną Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
Obecnie uaktualniamy i wzbogacamy materiały, które zostały opublikowane w artykule "Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w banku!".
- Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - www.DokumentyZastrzezone.pl
Projekt, do udziału w którym zapraszamy od 2008 r. wszystkie gminy w Polsce. Akcja realizowana jest przez Związek Banków Polskich, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów.
Celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości. System nie koliduje z przepisami o wydawaniu i unieważnianiu dowodów osobistych.
Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: wyłudzenia kredytów, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe przeciwko budżetowi samorządu (np. zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej). Wg danych z najnowszego "Raportu o dokumentach - infoDOK", w II kwartale 2017 r. odnotowano 1 631 prób wyłudzeń kredytów, na kwotę ponad 114 mln złotych.
- System Zastrzegania Kart (+48) 828 828 828 - www.zastrzegam.pl
System uruchomiony 1 stycznia 2014 roku przez Związek Banków Polskich. To narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę.
Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym ponoszonym kosztem dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.
Źródło: Związek Banków Polskich
Aktualizacja 5.11.2018 r.