Wypad w góry, nad morze, a może krótki wyjazd za granicę? To dobry plan na majówkę. Jeśli wyruszasz poza Polskę to pamiętaj, że musisz mieć przy sobie ważny dowód osobisty. Jeśli dziś online złożysz wniosek, jest szansa że na majówkę odbierzesz nowy dokument. Ruszasz w kraj? Zabierz ze sobą telefon komórkowy, a razem z nim… aplikację mObywatel!
Złożenie przez Internet wniosku o dowód osobisty trwa kilka chwil. Wejdź na www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę "Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną". Od 4 marca wszystkie dowody osobiste to e-dowody, czyli dokumenty z warstwą elektroniczną.
Kolejne kroki:
Jeśli urzędnik w Twoim wniosku znajdzie braki lub błędy, dostaniesz wiadomość na skrzynkę ePUAP. Sprawdzaj ją – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszysz załatwienie sprawy.
Dobre foto
Zdjęcie w wersji elektronicznej – jeśli takie masz, złożenie przez Internet wniosku o nowy dowód, zajmie kilka chwil. Jakie musi być zdjęcie do dowodu?
Po pierwsze powinno być aktualne – zrobione nie wcześniej, niż na pół roku przed złożeniem wniosku. Po drugie – na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie. Powinno przedstawiać całą głowę oraz górną część barków, a twarz powinna zajmować 70-80% fotografii.
Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.
Poprawne zdjęcie to ważna sprawa. Jeśli nie będzie spełniać wymagań, urzędnik odmówi Ci wydania dowodu. Będziesz musiał uzupełniać wniosek, czyli procedura potrwa dłużej. Dlatego nie kombinuj, zadbaj o dobre foto.
Druga ważna sprawa – Profil Zaufany. To on umożliwi Ci szybkie załatwienie sprawy. Jeśli go jeszcze nie masz, sprawdź jak to zmienić.
Bądź mObywatelem
Co jeszcze warto załatwić przed majówką? Na pewno warto ściągnąć na telefon aplikację mObywatel. To bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej zyskasz szybki dostęp do swoich mDokumentów. Jest dostępna zarówno dla telefonów z system Android, jak i iOS.
Dzięki niej możesz okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Gdzie? Np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie.
– mObywatel to wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Po pierwsze – mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Wkrótce – trafi tam też m.in. mDowód Rejestracyjny. Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji szkolnej, studenci – wkrótce z mLegitymacji studenckiej – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Potwierdzaj tożsamość smartfonem.
Dodatkowo – w celu potwierdzenia swojej tożsamości – dzięki aplikacji możesz przekazać swoje dane jej innym użytkownikom. Warunkiem wymiany danych jest posługiwanie się aplikacjami na smartfonach z tym samym systemem operacyjnym.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji