Raport to druga z analiz OKE w Łodzi na temat obowiązkowego dla wszystkich trzecioklasistów egzaminu gimnazjalnego. W piątek komisja podała wyniki dla całego regionu, które nie odbiegają od średniej krajowej. Ale od poniedziałku wiemy, że różnice między zakątkami Łódzkiego są ogromne.
Egzamin gimnazjalny odbył się od 21 do 23 kwietnia. Pierwszego dnia trzecioklasiści rozwiązywali arkusze z historii i wiedzy o społeczeństwie (wos) oraz z języka polskiego. Drugi dzień przeznaczony był na przedmioty przyrodnicze (biologia, chemia, fizyka, geografia) oraz na matematykę. Trzeci dzień testów to języki obce - na podstawie danych OKE przyjrzeliśmy się wynikom egzaminu z angielskiego na poziomie podstawowym, ponieważ był to najczęściej zdawany test językowy.
Wśród powiatów we wszystkich pięciu badanych kategoriach najlepiej egzamin napisali uczniowie ze Skierniewic.
Powiat łaski ma najsłabszych "humanistów" - najgorzej wypadły tam historia i wos oraz język polski (zobacz mapkę - dane pod nazwą powiatu na niebieskim tle). Najsłabsi matematycy (mapka - dane na czerwonym tle) są w powiecie radomszczańskim, a przyrodnicy w powiecie wieruszowskim, gdzie także zanotowano najsłabsze wyniki z języka angielskiego.
Na liście najlepszych i najsłabszych gmin nie znajdziemy dużych ośrodków: są to zawsze samorządy wiejskie, w których świetna praca zwykle jedynego gimnazjum przynosi chlubę całej gminie - albo odwrotnie.
Przeciętny uczeń z regionu uzyskał z historii i wos 64 proc. punktów z możliwych do zdobycia. Ale w gminie Wielgomłyny (powiat radomszczański) było to aż 79 proc. Taką przeciętną wypracowało 47 uczniów z jedynego gminnego gimnazjum. Na końcu zestawienia z historii i wos są Dąbrowice (powiat kutnowski) - wynik - 52,3 proc.
Język polski najlepiej wypadł w gminie Witonia w powiecie łęczyckim (73,6 proc., zaś średnia w Łódzkiem to 63 proc.). Za to powody do wielkiego niepokoju znów ma wójt Dąbrowic - wynik w jego gimnazjum to 50,2 proc.
Drugiego dnia egzaminu znów w świetnej formie byli gimnazjaliści z Wielgomłynów. Test "przyrodniczy" napisali na 62,5 proc. (średnia w Łódzkiem to 50 proc.). Ponownie najgorsze Dąbrowice - 37,5 proc.
I wójtowi Witoni trzeba pogratulować drugi raz, bo wśród gmin "jego" uczniowie uzyskali najlepszy wynik z matematyki - 61,8 proc. (średnia z Łódzkiego to 48 proc.) Dąbrowice tym razem mogą lekko odetchnąć, ponieważ są trzecie od końca - matematyka najgorzej wypadła w gminie Lgota Wielka (powiat radomszczański) - 34,1 proc.
Język angielski na poziomie podstawowym najlepiej - na 87,5 proc. wypadł w gminie Cielądz (powiat rawski), ale ten wynik wypracowało tam tylko dwóch uczniów. Dlatego warto wspomnieć o następnej gminie - Poświętne (powiat opoczyński), w której średnia dla 12 uczniów jedynego gimnazjum to 84,6 proc. Najsłabiej wypadła gmina Galewice (powiat wieruszowski) - 42,3 proc. Średnia z Łódzkiego to 66 proc.
Maciej Kałach
Na podst. "Dziennik Łódzki" z dnia 24.06.2015 r.
***
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi
Dla miasta Zgierza - więcej: