Menu główne

Helena Wiewiórska

 

Palma pierwszeństwa należy do niej, do zgierzanki, która w 1925 r. zostaje wpisana na listę palestry warszawskiej. Jest pierwszą kobietą adwokatem w Polsce.

Zdjęcie Heleny Wiewiórskiej

Helena Wiewiórska z domu Kononow (Kononowicz) urodziła się w Zgierzu 2 września 1888 roku. Jej ojciec był chłopem spod Białowieży, matką zaś córka byłej ziemianki z okolic Piotrkowa Trybunalskiego.

Ukończyła gimnazjum rosyjskie w Chersoniu, wyróżniona złotym medalem za bardzo dobre wyniki w nauce. Następnie kończy 4-letnią szkołę żeńską w Petersburgu (założoną przez wybitnych uczonych rosyjskich). Szkoła ta miała Wydział Prawny. Studiowało w niej wiele młodych Polek. Helena Wiewiórska ukończyła studia prawnicze z wyróżnieniem. Równocześnie studiowała historię i muzykę. Znała języki obce: rosyjski, ukraiński, białoruski, francuski, a także niemiecki i włoski.

Od młodości działała społecznie. Należała do Związku Młodzieży Postępowej i Klubu Robotniczego "Promień". W latach I wojny światowej udziela się w Organizacji Pomocy i Towarzystwie Ofiarom Wojny.

Po wojnie Helena Wiewiórska odbywa staż aplikancki w sądach Warszawy, a następnie adwokacki u znanych warszawskich mecenasów: Mieczysława Ettingera i Stefana Aleksandrowicza. Mając 37 lat wpisana zostaje na listę adwokatów i podejmuje samodzielną pracę w dziedzinie prawa cywilnego. Pracując nie przerywa działalności społecznej, głównie w tzw. Patronacie Opieki nad Więźniami. Przez szereg lat jest radcą prawnym w Zarządzie Miejskim miasta Warszawy.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wychodzi za mąż za znanego dziennikarza warszawskiego, redaktora "Kuriera Porannego" - Jerzego Wiewiórskiego, po wojnie związanego z "Życiem Warszawy". Tworzyli wraz z mężem niezwykle udaną parę, w których domu panowała atmosfera ciepła i serdeczności. Państwo Wiewiórscy mieli córkę - jedynaczkę Alinę, która studiowała prawo na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego. Zginęła jako łączniczka w Powstaniu Warszawskim.

Helena Wiewiórska była w czasie okupacji aresztowana przez gestapo i osadzona na Pawiaku. Dyfteryt uratował jej życie. Niemcy panicznie bojąc się zarażenia wkrótce ją zwolnili.

Helena Wiewiórska wraz z mężem mieszkali w Warszawie w domu róg Kruczej i Hożej. Ich warszawskie mieszkanie było azylem dla wszystkich ściganych i bezdomnych. Kamienicę, w której mieszkali rozwaliła bomba, przykrywając schronionych w piwnicy mieszkańców. Uwięzieni przez parenaście godzin, uwolnieni zostali przez drugą bombę, która wybuchając zrobiła wyłom i prześwit...

W roku 1945, nasza pani adwokat podejmuje praktykę zawodową ponownie w Zarządzie Miejskim Warszawy. I sprawuje funkcje społeczne: w Warszawskiej Radzie Adwokackiej oraz w Radzie Naczelnej.

Śmierć męża, która nastąpiła w 1956 roku załamuje ją. Przeżywając samotność i tracąc zdrowie kończy swoje bogate życie 17 maja 1967 r. Została pochowana na Powązkach w grobowcu rodzinnym obok męża Jerzego Wiewiórskiego.

Otrzymała od władz państwowych Złoty Krzyż Zasługi (przed wojną i po wojnie). Była skromnym, prostolinijnym i dobrym człowiekiem, niosącym pomoc innym potrzebującym ludziom. Dobrze zasłużyła się adwokaturze polskiej.

Szczepan Mikołajczyk
"Wybitni Zgierzanie - z urodzenia i z wyboru"
Fundacja Muzeum Miasta Zgierza
Zgierz 1994

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu: W dniu 25 listopada 2024 roku w godz. 7:30-...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 30 listopada 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS