W miesiącu sierpniu 2019 r. stan zanieczyszczenia powietrza na obszarze woj. łódzkiego nie odbiega od mierzonego w wieloleciu dla danej pory roku. Nie dochodzi do przekroczeń dopuszczalnych wartości stężeń zanieczyszczeń: pyłu PM10, pyłu PM2,5, NO2, SO2, tlenku węgla, benzenu. Mierzone wartości średniogodzinne, ośmiogodzinne i średniodobowe są na stosunkowo niskim poziomie. Na żadnej z automatycznych stacji monitoringu jakości powietrza w województwie łódzkim nie notuje się przekroczeń standardów ww. zanieczyszczeń powietrza. Jedynie w upalne, bezchmurne i bezdeszczowe dni może dochodzić do przekroczenia docelowej maksymalnej wartości ośmiogodzinnej ozonu w ciągu doby.
Wyczuwalna w ostatnich dniach uciążliwość zapachowa jest pochodzenia naturalnego – m.in. nawożenie gruntów ornych naturalnymi nawozami. Jest zjawiskiem przejściowym mimo, że uciążliwym, zwłaszcza podczas odpowiedniego kierunku wiatru, powodującego napływ powietrza z terenów rolniczych na obszar zabudowany. Nie jest szkodliwa dla zdrowia ludzkiego.
Informacja o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza dostępna jest na stronie: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current.
Adam Wachowiec
Główny specjalista
GŁÓWNY INSPEKTORAT OCHRONY ŚRODOWISKA
Departament Monitoringu Środowiska
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Łodzi
ul. Lipowa 16, 90-743 Łódź