Menu główne

Jednostka Wojskowa 2819 w Zgierzu

 

Jednostwa Wojskowa nr 2819 (ul. Konstantynowska 85) przez 50 lat istnienia w Zgierzu przyczyniła się do stałej współpracy i rozwoju społeczno-gospodarczo-kulturalnego miasta. 

Radiotechniczna jednostka mobilno-manewrowa stacjonuje w naszym mieście od 15.08.1956 r. Bierze udział w wielu uroczystościach patriotyczno-religijnych i kulturalnych. Brała udział w ćwiczeniach w ramach NATO.

Wielokrotnie wyróżniana. 

Tytuł "Zasłużony dla Miasta Zgierza" dla Jednostki Wojskowej 2819 w Zgierzu został przyznany Uchwałą Nr XLVII/447/2006 Rady Miasta Zgierza z dnia 28 kwietnia 2006 r. 

*** 

Pożegnanie sztandaru Jednostki Wojskowej 2819 w Zgierzu

Sztandar Jednostki Wojskowej (2007 r.) - fot. miesięcznik 'Na Ziemi Zgierskiej"

Z końcem 2007 roku, po 51 latach stacjonowania w Zgierzu, Jednostka Wojskowa 2819 przestanie istnieć. 19 października po raz ostatni kadra JW 2819 spotkała się z władzami samorządowymi powiatu zgierskiego, miasta i gminy Zgierz. Podczas uroczystości w jednostce z wielkimi honorami nastąpiło pożegnanie sztandaru. 

Zgierska jednostka radiotechniczna na stałe wrosła w historię i życie codzienne Zgierza. Sformowana została 6 listopada 1951 roku. W 1955 roku przyjęła nazwą 5 kompanii radiotechnicznej. Po wielu zmianach miejsc stacjonowania: Warszawa - Okęcie, Warszawa - Cytadela, Warszawa - Groty, Zabrze, Beniaminów - Białobrzegi, 15 sierpnia 1956 roku została przeniesiona do Zgierza, gdzie do dziś zajmuje najstarsze koszary wojskowe przy ul. Konstantynowskiej. Obiekty koszarowe jednostki mają bogate, sięgające czasów II Rzeczpospolitej tradycje. W okresie międzywojennym stacjonowały tutaj samodzielne kompanie czołgów rozpoznawczych z 10 Batalionu Pancernego. 

Wielokrotnie zmieniała się struktura organizacyjna jednostki. Najpierw kompanię rozbudowano do struktur batalionu radiotechnicznego, który funkcjonował pod nazwą 5 samodzielny batalion radiotechniczny, a w 1972 roku batalion przekształcono w 5 pułk radiotechniczny. Rozpoczęte w 1996 roku zmiany restrukturyzacyjne w Wojsku Polskim nie ominęły także 5 zgierskiego pułku radiotechnicznego. Początkowo zmienił on swe podporządkowanie przechodząc ze struktur Wojsk Lądowych do struktur Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Aklimatyzacja pułku w nowych strukturach nie trwała długo. Dowodem na to są liczne wyróżnienia znajdujące się na Sali Tradycji Jednostki. Ostatnią zmianą było przejście jednostki z dniem 1 stycznia 1999 roku do struktur 3. Korpusu Obrony Powietrznej i nadanie nowego numeru - 2819. Już po roku pobytu w nowych strukturach jednostka potwierdziła swój wysoki poziom wyszkolenia zdobywając I miejsce wśród jednostek radiotechnicznych za całokształt działalności szkoleniowo-wychowawczej. 

Doniosłym momentem w historii jednostki było wręczenie 3 maja 1994 roku w trakcie uroczystej zbiórki na rynku Starego Miasta w Zgierzu sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo miasta i gminy Zgierz. 

Zgierska jednostka radiotechniczna była dowodzona przez dobrych dowódców, fachowców znających się na żołnierskim warsztacie. Zapisali się oni na trwałe do kart historii jednostki. Należeli do nich:

  • 1952 r. - por. Stefan Zalewski, 
  • 1952-1956 - kpt. Stanisław Babula, 
  • 1956 -1961 - ppłk Jakub Sokoliński, 
  • 1961-1962 - mjr Bronisław Dutkiewicz, 
  • 1962-1968 - ppłk dypl. Karol Halama, 
  • 1968-1973 - ppłk Franciszek Duda, 
  • 1973-1975 – ppłk Jan Zamorski, 
  • 1975-1978 - ppłk dypl. Jan Mirek, 
  • 1978-1984 - ppłk dypl. Bogdan Grymm, 
  • 1984-1986 - ppłk dypl. Tadeusz Kołando, 
  • 1986-1989 - ppłk dypl. AdamWojciechowski, 
  • 1989-1996 - płk Jan Sobotka, 
  • 1996-2004 - płk dypl. Wiesław Olender, 
  • 2004 - ppłk Miłosz Puto.

Jednostka charakteryzowała się dużą manewrowością. Do jej podstawowych zadań należało radiolokacyjne rozpoznanie przestrzeni powietrznej. Dzięki swej mobilności mogła pracować w dowolnym miejscu w kraju. Jednostka na przestrzeni swego funkcjonowania wyposażona była w sprzęt najnowszej generacji: zautomatyzowane systemy dowodzenia, radiostacje i stacje radiolokacyjne. Brała udział w najważniejszych szkoleniach i ćwiczeniach organizowanych przez MON. Zgierscy radiotechnicy brali udział m.in. w ćwiczeniach: KARAT, MURENA, ORZEŁ, CLEAN HUNTER, ANAKONDA. Jednostka uczestniczyła w wielu ćwiczeniach sztabowych i taktyczno-bojowych. 

Codzienna działalność jednostki to nie tylko działania "w polu". To również szkolenie teoretyczne. Do tego niezbędne były oczywiście odpowiednie warunki, które jednostka posiadała. Na terenie koszar funkcjonował nowoczesny Blok Wyszkolenia z salami ćwiczeń różnego rodzaju: od trenażerów z monitorami, zestawów radiolokacyjnych do sali planowania działań bojowych i logistycznych. 

Nie zapomniano także o szkoleniu fizycznym, jednostka zajmowała czołowe miejsca we współzawodnictwie sportowym wśród radiotechników. Dysponowała własnym Ośrodkiem Ćwiczeń w Jeżewie k/Zgierza, gdzie żołnierze rozwijali i doskonalili umiejętności. Zaplecze techniczne było również na bardzo wysokim poziomie. Jednostka posiadała Stację Obsługi, MPS, biologiczną oczyszczalnię ścieków, nowocześnie wyposażoną wartownię, Izbę Chorych i Klub Żołnierski. 

Nie sposób pominąć działalności kulturalnej. Bardzo prężnie działał Klub Żołnierski (w 1998 roku uzyskał tytuł laureata w przeglądzie placówek kultury na szczeblu Wojska Polskiego). Funkcjonowało w nim wiele sekcji i kół zainteresowań, z których prym wiodło: Studio Plastyczne "Plama", Klub Modelarski "Radarek", Wojskowe Koło PTTK. Żołnierze mieli do dyspozycji bardzo bogato wyposażoną Bibliotekę Oświatową oraz salę gier. Powstałe tam prace były eksponowane na zagranicznych wystawach. Reprezentanci jednostki zdobywali wiele nagród na cywilnych i wojskowych przeglądach amatorskiej twórczości kulturalnej. 

Zgierska jednostka radiotechniczna była wielokrotnie wyróżniana. W ubiegłym roku zdobyła I miejsce wśród jednostek SP w konkursie organizowanym przez KG ŻW "Lex et Patria" – za przestrzeganie zasad prawnych w Siłach Zbrojnych RP. Pracę i działalność jednostki doceniały również organizacje, instytucje i społeczeństwo miasta Zgierza i gminy Zgierz. 

Kadrę jednostki stanowił wysokiej klasy personel dowódczy i techniczny przygotowany do działania na współczesnym polu walki. Jednostka za wysokie wyniki szkoleniowe była wielokrotnie wyróżniana, m.in. przez Dowódcę POW -za udział w rozwoju działalności racjonalizatorskiej i wynalazczej, szefa Wojsk OPL Sztabu Generalnego WP - za zasługi w rozwój systemu obrony przeciwlotniczej oraz przez Ministra Edukacji Narodowej - za zasługi dla oświaty. W roku 2006 otrzymała odznakę i tytuł honorowy - Zasłużony dla miasta Zgierza. 

Jednostka Wojskowa 2819 szczyciła się bogatą tradycją współpracy ze społeczeństwem miasta i gminy Zgierz. Jej kadra i żołnierze cieszyli się wielkim szacunkiem dzięki aktywnej działalności na rzecz mieszkańców, jak i wzorowej współpracy z władzami powiatu, miasta i gminy Zgierz. 

Informacje o planowanej likwidacji jednostki pojawiły się już w 2005 r. W styczniu 2007 r. zostały oficjalnie potwierdzone przez MON w opublikowanym "Raporcie na temat rozwoju sił zbrojnych do 2020 roku". Z końcem roku, po 51 latach stacjonowania w Zgierzu - zgodnie z rozkazem Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lutego 2007 r. - jednostka przestanie istnieć. 

Źródło: miesięcznik "Na Ziemi Zgierskiej" nr 11 (190) (listopad 2007) 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

25052
Usuń

Ostrzeżenia meteorologiczne

Opady marznące od godz. 05:00 do godz. 10:00 dnia 09 stycznia 2025 roku. Na obszarze powiatu zgierskiego prognozowane są miejscami słabe opady...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS