Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu informują o jesiennej akcji szczepienia lisów wolno źyjących przeciwko wściekliźnie.
Akcja odbywa się między 21 września a 3 października 2023 r. w powiecie zgierskim tylko w gminie Głowno (z wyłączeniem obszarów zabudowanych i akwenów wodnych.) Polega na zrzucaniu z samolotów przynęt zawierających szczepionkę.
Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore zwierzęta dzikie i domowe.
Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców powiatów na terenach, których ma zostać zrzucona szczepionka o nie podnoszenie i nie ruszanie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że "zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.
Przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu akcji szczepienia nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone aby nie dostały się do strefy z wyłożoną szczepionką jako zwierzęta konkurencyjne do zjedzenia przynęt (np. lasy, pola, łąki).
Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy bezzwłocznie umyć wodą z mydłem te części ciała, które zetknęły się ze szczepionką. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że przypadkowo szczepionka zostanie zrzucona na teren posesji mieszkalnej to należy powiadomić o tym fakcie właściwy powiatowy inspektorat weterynarii i przekazać szczepionki do utylizacji. Pamiętając o fakcie, aby nie dotykać bezpośrednio szczepionki ręką a jedynie przez rękawiczki czy worek foliowy.
Dodatkowe informacje można uzyskać:
Źródło: Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Łodzi