- Jeśli w aptece realizujemy receptę na lek refundowany, to farmaceuta ma obowiązek zaproponować nam tańszy zamiennik, czyli lek generyczny. Czym różni się on od leku droższego, oryginalnego?
- Leki generyczne są tańszymi odpowiednikami leków oryginalnych. Zawierają tę samą substancję czynną, ale są sprzedawane pod inną nazwą handlową. Długoletnia praktyka lekarzy i pacjentów świadczy o tym, że ich działanie i skuteczność w niczym nie ustępują lekom oryginalnym.
- Często spotykam się z opiniami lekarzy, że jeśli tylko pacjent może sobie na to pozwolić, powinien kupić lek oryginalny...
- Pisząc pracę doktorską na temat leków generycznych badałem, co sądzą o nich lekarze. Okazuje się, że nawet do 40 proc. moich kolegów po fachu nie wierzy, że oba leki mają porównywalną skuteczność. Ta niechęć może mieć podłoże psychologiczne - tańszy znaczy gorszy - ale też może się kształtować w oparciu o informacje, jakie lekarze otrzymują od przedstawicieli firm farmaceutycznych. Na pewno na takie zachowanie medyków wpływa również przyzwyczajanie. Skoro lek oryginalny jest na rynku przez dwadzieścia lat, jego nazwa zapada w pamięć, a lekarze mają dobre doświadczenia w jego stosowaniu, bo u wielu pacjentów zauważyli pozytywne efekty leczenia tym preparatem, to trudno im jest przestawić się na stosowanie innego, tańszego leku.
Zdarza się niekiedy, że niektóre leki generyczne mają inne substancje uzupełniające niż leki oryginalne. Jeśli jest do nich dodana laktoza, to niektórzy pacjenci z nietolerancją laktozy mogą odczuwać pewien dyskomfort. Ale takie same dolegliwości mogą się u nich pojawić, jeśli zamieniliby jeden lek oryginalny bez laktozy na drugi z laktozą. Jednak budzi to nieufność części lekarzy wobec leków generycznych. (...)
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Na podst. "Express Ilustrowany" z dnia 08.02.2015 r.