W Zgierzu działa obecnie jedna lodówka społeczna, znajdująca się przy ul. Cezaka 12 (w sąsiedztwie domu Senior-Wigor i MOPS).
Powstała ona dzięki zbiórce społecznej, w której 67 osób wpłaciło łącznie 2 tys. 700 złotych. Lodówka społeczna jest sposobem na zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia. Z pozostawionych zapasów mogą skorzystać osoby potrzebujące.
Dzielimy się produktami, m.in.:
Unikamy pozostawiania, m.in.:
Dzieląc się jedzeniem wzmacniasz więzy społeczne, dajesz przykład innym i nie marnujesz jedzenia.
Aktualizacja: grudzień 2024 r.
Zadziałały lodówki społeczne
O tym, że Zgierz będzie miał lodówkę społeczną, pisaliśmy jeszcze w 2019 roku. Przez kilka miesięcy trwały prace nad realizacją tej inicjatywy – nie bez znaczenia była też pandemia, która co rusz narzucała kolejne obostrzenia sanitarne. Przeciwności zostały jednak pokonane.
Przed świętami przy kancelarii kościoła św. Katarzyny stanęła chłodziarka, o którą zadbało Stowarzyszenie Chleba Naszego. Głównym celem organizacji jest pomoc mniej zamożnym osobom. Nieco inna idea przyświecała organizatorom drugiej zgierskiej lodówki, którą znajdziemy przy Dziennym Domu „Senior–WIGOR” przy ulicy Cezaka 12. To inicjatywa kilku osób zaangażowanych społecznie, między innymi Jakuba Pyrzanowskiego i Karoliny Miżyńskiej, którzy rok temu przekonali do niej kierownictwo domu seniora, władze miasta, a także innych zgierzan, którzy chętnie wzięli udział w zbiórce internetowej na rzecz zakupu lodówki.
– Istotą tego pomysłu jest po prostu niemarnowanie żywności, a okres poświąteczny, ale i każdy inny, to dobry moment, by przewertować szafki i sprawdzić, czy aby nie mamy zbyt wielu produktów. Nierzadko zdarza nam się, że kupujemy za dużo jedzenia i zamiast wyrzucić lepiej przynieść je do lodówki – mówi Jakub Pyrzanowski, który podkreśla, że beneficjentami zawartości tej chłodzącej witryny wcale nie muszą być tylko osoby ubogie, ale również te, które wiedzą, jak wykorzystać każdą żywność, bez względu na zasobność portfela.
Przy lodówce znajduje się regulamin korzystania z niej. Ważne, by produkty, które się w niej znajdą, były świeże, zapakowane fabrycznie, ale może to być również pieczywo, warzywa i owoce. Organizatorzy proszą, by nie zostawiać surowego mięsa i jaj, produktów w otwartych opakowaniach, a także tych, które muszą pozostawać w zamrażalniku. Obok lodówki znajduje się dodatkowy regał, na którym można zostawić produkty sypkie czy inne niewymagające chłodzenia.
Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 1/2021