Ze Zgierza i terenu powiatu podczas zbrodni katyńskiej zamordowano kilkunastu mężczyzn, głównie funkcjonariuszy Policji Państwowej.
Warto tu wspomnieć o jednej z najważniejszych dla naszego miasta osobistości zamordowanej w Twerze. Był nim Kazimierz Matulewicz, Komisarz Policji Państwowej, syn Józefa i Heleny z Wiktorowskich.
Urodzony 11 maja 1889 roku w Grodnie.
Służbę wojskową odbył w armii rosyjskiej, przeniesiony do rezerwy w stopniu kapitana. Do policji wstąpił w 1919 r. Początkowo służbę pełnił w województwie łódzkim, następnie w województwie wileńskim (m.in. na stanowisku Komendanta Powiatu Wilno-Troki) i ponownie w województwie łódzkim. W 1928 r. przeniesiony do Komendy Miasta Łodzi, gdzie pełnił funkcję kierownika komisariatów policji (VII, VIII i XIII komisariatu). Od 1938 r. komendant policji Miasta Zgierza. W pierwszych dniach września 1939 r. zajmował się ewakuacją policji ze Zgierza i powiatu łódzkiego.
Aresztowany przez NKWD. Z otrzymanej w styczniu 1940 r. karty pocztowej rodzina dowiedziała się, że dostał się do radzieckiej niewoli i jest w Ostaszkowie. 1.04.1940 r. został wywieziony do Tweru i zamordowany.
Pozostawił żonę Helenę oraz synów Wiktora i Bolesława. Dwaj jego synowie – Bolesław ps. "Virtus" i Wiktor, uczeń zgierskiego "Staszica" ps. "Luxor" brali udział w Powstaniu Warszawskim. Bolesław poległ w Powstaniu.
Odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.
Ciało ofiary represji sowieckiego reżimu znajduje się w Miednoje, Polski Cmentarz Wojenny
Źródło: Rozstrzelany życia los... Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk,
Konrad Czernielewski, Ryszard Iwanicki, Henryk Siemiński, pod red. Henryka Siemińskiego,
Łódź 1997, s. 270.
Na zdjęciu górnym: Kazimierz Matulewicz w cywilnym ubraniu z synem Wiktorem (ze zbiorów Muzeum Katyńskiego).
Na zdjęciu dolnym: Kazimierz Matulewicz w mundurze.
Czytaj też: https://timenote.info/pl/Kazimierz-Matulewicz