20 marca 2019 r. przypada 77. Rocznica rozstrzelania Stu Polaków na Placu Stodół w Zgierzu, z tej okazji organizowane są miejskie obchody upamiętniające to tragiczne wydarzenie.
Nad obchodami patronat honorowy objął Prezydent Miasta Zgierza.
Program:
Zapraszamy zgierzan do udziału w uoczystościach!
Nad obchodami patronat honorowy objął Prezydent Miasta Zgierza.
***
Egzekucja w Zgierzu była największą zbrodnią jakiej dokonali Niemcy podczas II wojny światowej w regionie, nazwanym przez Niemców, Krajem Warty. Egzekucja była akcją odwetową Niemców za zastrzelenie dwóch gestapowców przez członka podziemia niepodległościowego Józefa Mierzyńskiego. W konsekwencji Niemcy dokonali na szeroką skalę aresztowań w Zgierzu, Łodzi i okolicznych miastach, m.in.: Bełchatowie, Kaliszu, Łasku, Pabianicach, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Turku i Wieluniu. Oprócz stu skazanych na rozstrzelanie przywiezionych z łódzkich więzień, na ówczesnym Placu Stodół, zebrano ok. 6 tys. osób. Spośród nich wybrano jeszcze stu mężczyzn jako zakładników, którzy zginęliby w przypadku buntu świadków zbrodni.
20 marca 1942 roku skazani mężczyźni i kobiety, ustawiani byli w rzędach i systematycznie rozstrzeliwani... Po egzekucji, zwłoki rozstrzelanych przewieziono do pobliskiego Lasu Lućmierskiego, gdzie pochowano w zbiorowej mogile.
Po zakończeniu wojny miejsce stracenia nazwano w hołdzie ofiarom, Placem Stu Straconych.
Źródło: Muzeum Miasta Zgierza