Osoby uprawnione mogą odbierać na zgierskich składach węgiel zakupiony w preferencyjnej cenie. Kto ma potwierdzenie przyznanej bonifikaty może zgłosić się do siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Łęczyckiej 24 i wnieść opłatę. Po odbiór opału trzeba będzie udać się do wskazanego składu.
Jak poinformowała nas Monika Hoffmann-Grabowska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Zgierzu, pracownicy spółki będą starali się kierować nabywców do punktu najbliżej ich miejsca zamieszkania. Transport opału nabywca musi zapewnić sobie we własnym zakresie, podobnie jak konfekcjonowanie węgla, czyli pakowanie go w worki. Te usługi świadczą na miejscu składy, ale koszt ponosi kupujący - tak stanowią przepisy.
Tańszy węgiel kosztuje 2000 zł za tonę. Nabyć go w tej cenie mogą osoby, które wcześniej złożyły wniosek w siedzibie zgierskiego MOPS-u (ul. Długa 56). Tam wnioski przechodzą weryfikację - dopiero potwierdzenie nabycia uprawnień pozwala wnioskodawcy dokonać zakupu tańszego opału. Wnioski mogą składać osoby, które otrzymały dodatek węglowy, a wcześniej zgłosiły też do systemu posiadane przez siebie źródło ciepła. Na podstawie tych dwóch kryteriów następuje weryfikacja składanego wniosku.
Gmina Miasto Zgierz jest tylko pośrednikiem w systemie. Węgiel, zgodnie z odpowiednią ustawą, dostarcza samorządom uprawniony podmiot państwowy - w tym przypadku spółka PGG. Gmina sama musi zapewnić transport węgla na miejskie składy, w kolejnych transzach. Dostawy opału będą prowadzone sukcesywnie do końca roku.
Po długiej drodze uzgodnień Prezydent Miasta Zgierza podjął decyzję, że węgiel Gmina odbierać będzie bezpośrednio z kopalni. Jest to KWK Mysłowice-Wesoła.
- W znacznym stopniu przyśpieszy to dostępność węgla dla naszych mieszkańców - wyjaśnia Bohdan Bączak, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Zgierza.
Uprawniony nabywca, ze zweryfikowanym przez MOPS wnioskiem, zgłasza się do kasy MPGK przy ul. Łęczyckiej 24. Dokonuje tam opłaty i otrzymuje fakturę wskazującą ilość zakupionego asortymentu oraz informację o miejscu odbioru węgla.
Limit nabycia węgla w preferencyjnych cenach dla uprawnionej osoby wynosi 1,5 tony do końca 2022 roku i tyle samo na 2023 rok.
UWAGA: jeśli osoba uprawniona do nabycia tańszego węgla z różnych powodów (np. choroby) nie może osobiście zgłosić się do kasy MPGK w celu opłacenia nabycia opału, może upoważnić do tego inną osobę - ale tylko pisemnie, wystawiając czytelnie podpisane pełnomocnictwo. Działa to identycznie, jak w przypadku odbioru na poczcie przesyłki poleconej.
W dniu 2.12.2022 roku (piątek) zarówno kasa, jak i Biuro Obsługi Klienta w siedzibie MPGK przy ul. Łęczyckiej 24 (Stara Łaźnia) czynne będzie w godzinach 11:00-14:30. Od poniedziałku (5 grudnia 2022 roku) można będzie dokonywać tam opłat za węgiel w dni powszednie, w godzinach 8:00-14:30 (we wtorki i czwartki w godz. 9:00-17:00)
A kto jeszcze nie wie, czy może zakupić węgiel w preferencyjnej cenie, może się co do tego upewnić. Zgodnie z ustawą wnioski o preferencyjny zakup węgla można składać do weryfikacji w MOPS najpóźniej do 15 kwietnia 2023 roku.
Druki wniosków o zakup węgla w preferencyjnych cenach można otrzymać:
Formularz wniosku do pobrania poniżej: