Okres próbny
Jedną z najważniejszych zmian dla młodych kierowców miał być obowiązkowy, dwuletni okres próbny. Wejdzie on w życie, ale za rok. Oznacza to, że osoba, która do końca tego roku uzyska prawo jazdy nie będzie objęta okresem próbnym i związanymi z nim sankcjami.
Obecnie okres próbny dla młodego kierowcy trwa rok. Od 2017 r. zostanie wydłużony do dwóch lat.
Będzie on też musiał przejść, między 4 a 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy, godzinne szkolenie praktyczne, prowadzone w formie ćwiczeń m.in. jazdy na zakręcie na śliskiej nawierzchni, efektywnego hamowania z systemem ABS, wychodzenia z nieplanowanego poślizgu.
Zajęcia będą odbywać się w tzw. ODTJ-ach, czyli Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Tych ośrodków jeszcze nie udało się utworzyć.
Dopiero od 2017 r. nowi kierowcy będą musieli między 4 a 8 miesiącem zgłosić się na dwugodzinny teoretyczny kurs doszkalający, prowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Kurs obejmował będzie czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty związane z prowadzeniem samochodu. Te kursy będą dodatkowo kosztować 300 zł. (...) Więcej
(Krzysztof Zając)
Na podst. "Express Ilustrowany" z dnia 28.01.2016 r.