Cel w zakresie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% został nałożony na kierowników jednostek sektora finansów publicznych, w związku z obecnym kryzysem na rynku nośników energii, wynikającym z sytuacji geopolitycznej.
Intencją ustawy jest wzmocnienie realizacji wzorcowej roli sektora finansów publicznych w zakresie oszczędności energii, a tym samym zachęcenie szerokiego grona odbiorców do podejmowania efektywnych środków w zakresie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Wspólne działania jednostek sektora publicznego powinny w widoczny sposób wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii i tym samym wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski.
W okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, zobowiązani są do zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy.
Do istotnych działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej należy zaliczyć, m.in.:
Oszczędzamy w biurze (propozycje dobrych praktyk w zakresie zmniejszenia zużycia energii w biurze).
Zadania jednostek sektora publicznego (w tym: "Środki poprawy efektywności energetycznej" oraz "Obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% w jednostkach sektora finansów publicznych").