"Ogień w głowie" - 29-30.06.2018 r.
Czternasta edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich "Ogień w głowie" odbędzie się w nowym terminie, tuż przed wakacjami. Facebook festiwalu
Zapraszamy w dniach 29 – 30 czerwca 2018 r. do Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu (MOK - ul. Mielczarskiego 1).
PROGRAM:
29 czerwca (piątek)
- godz. 18:00 - "Nauka pływania" wernisaż wystawy fotografii Alicja Brodowicz (Galeria MOK);
- godz. 20:00 - Pokaz filmu "Fanatyk" i spotkanie z Michałem Tylką i Piotrem Cyrwusem - prowadzenie Kuba Niedziela (Sala Teatralna im. A. Mikulskiego, MOK).
30 czerwca (sobota)
- godz. 12:00 - Poczytajki teatralne dla dzieci z Art. 51 (Sala Teatralna MOK);
- godz. 12:00-15:00 - Foto-warsztaty dla mamy i taty - prowadzenie Michał Sikora;
- godz. 13:00-16:00 - Warsztaty operatorskie - prowadzenie Jan Grobliński;
- godz. 18:00 - Spotkanie z jury - prowadzenie Kuba Niedziela (Sala Teatralna MOK);
- godz. 20:30 - Konkurs filmów amatorskich pod gołym niebem (Ogród MOK);
- ok. 23:30 - Koncert Tomasza Krzemińskiego (Ogród MOK);
- ok. 00:30 - Werdykt jury i wręczenie nagród (Sala Teatralna MOK).
WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA bezpłatny!
Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu "Ognia w głowie" (z 82 zgłoszeń wybrano 13) - kolejność filmów przypadkowa:
- Katarzyna Drab (Zgierz) "Staszek Straszek",
- Paweł Cichoński (Bytom) "Pokój Wojny",
- Szymon Piegza (Trzebinia) "Mów mi Rico",
- Daniel Le Hai (Bydgoszcz) "Revers commuting",
- Marcin Kluczykowski (Poznań) "Hippopotomonsttrosesquipedaliophobia",
- Julia Polkowska (Białystok) "Gwiazdozbiór człowieka",
- Karolina Biesiacka (Bydgoszcz) "Randka",
- Jan Sobczyński (Warszawa) "Kupa",
- Karol Piasecki (Włocławek) "Światła Prypeci",
- Jarosław Piskozub (Bydgoszcz) "Między brzegami",
- Mateusz Buława (Bydgoszcz) "Nieoczekiwane",
- Aleksandra Dziula (Kazimierza Wielka) "Pierwej",
- Kamil Adam Janko (Tychy) "Cofnąć czas na Karskiego".
***
Więcej szczegółów…
- "Nauka pływania" – wernisaż wystawy fotografii Alicji Brodowicz
PIĄTEK godz. 18:00 - Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury
Od autorki: Projekt zatytułowany „Nauka pływania” opowiada o dorastaniu mojej córki; jest to subiektywny zapis rożnych momentów dorastania, czasu, gdy dziecko powoli przestaje być dzieckiem a staje się niezależną jednostką. To czas bardzo specyficzny, ponieważ rodzic patrzący na rosnące dziecko jest z jednej strony przepełniony dumą, zaś z drugiej strony strachem i niepewnością, a także posiada bolesną świadomość upływającego czasu i tego, że pewne chwile już nigdy się nie powtórzą. Zdjęcia ilustruje wiersz poetki Ewy Świąc zatytułowany „moja mała uczy się pływać.” Alicja Brodowicz – urodzona w Krakowie, absolwentka Uniwersytetu Utrechckiego w Holandii. Z zawodu tłumacz. Absolwentka Instytutu Fotografii Kreatywnej w Opawie. Laureatka kilku nagród i wyróżnień fotograficznych: B&W Child Photo Competition, International Photography Awards, IRIS Awards, Laureatka DEBUTS 2016. Zajmuje się głównie fotografią artystyczną oraz subiektywną fotografią dokumentalną, preferuje fotografię czarno-białą.
- Pokaz filmu „Fanatyk” i spotkanie z jego twórcami: Michałem Tylką (reżyseria) i Piotrem Cyrwusem (odtwórca roli głównej) - prowadzenie Kuba Niedziela
PIĄTEK godz. 20:00 - Sala Teatralna MOK
„Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa” – tak zaczyna się jeden z najbardziej kultowych tekstów, jakie wyprodukował polski internet. Napisany przez anonimowego twórcę, ukrywającego się pod pseudonimem Malcolm XD, błyskawicznie stał się jednym z najczęściej przesyłanych tekstów w sieci. Na jego podstawie oparty został scenariusz filmu „Fanatyk”. W rolach głównych wystąpili Piotr Cyrwus, Mikołaj Kubacki, Anna Radwan, Marian Dziędziel i Jan Nowicki. Wyjątkowym elementem w historii filmu jest również to, że na jego produkcję złożyli się darczyńcy w ramach akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi. Aukcja na rzecz „Fanatyka” została mianowana zbiórką wszechczasów!
- Poczytajki teatralne dla dzieci z Art. 51
SOBOTA godz. 12:00 - Sala Teatralna MOK
Specjalny poranek filmowo-teatralny dla najmłodszych. Uczestnicy będą mogli zobaczyć na dużym ekranie ilustracje znanych i mniej znanych książkowych opowieści i posłuchać ich w wykonaniu Teatru Art. 51. W programie także zabawy teatralne i ruchowe na świeżym powietrzu i bajkowy poczęstunek.
- Foto-warsztaty dla mamy i taty - prowadzenie Michał Sikora
SOBOTA godz. 12:00-15:00 - MOK
Foto-warsztaty dla mamy i taty to intensywny kurs fotografii dziecięcej. Chcielibyście uwieczniać swoje pociechy w sposób piękny i oryginalny? Chcielibyście złapać chwilę i zachować ją na zawsze? To warsztaty dla Was. Program to: 1 h teorii, 1 h praktyki i 1 h ćwiczenia z obróbki foto (darmowe oprogramowanie). Na czas poświęcony nauce zajmujemy się dziećmi podczas Poczytajek. Podczas drugiego etapu zajęć możecie pracować ze swoimi dziećmi pod okiem instruktora, który podpowie jak w praktyce wykorzystać wiedzę uzyskaną na początku spotkania. ZAPISY pod adresem: ogienwglowie@gmail.com / Liczba miejsc ograniczona!
- Warsztaty operatorskie - prowadzenie Jan Grobliński
SOBOTA godz. 13:00-16:00 - MOK
„Ida” Pawlikowskiego, bracia Dardenne czy może spaghetti western? Podczas 3-godzinnych zajęć poznacie możliwości kształtowania obrazu i stylistyki filmu poprzez specyficzny ruch kamery i odpowiedni dobór kadrów. W praktyce sprawdzicie to na kilku kontrastowo zestawionych estetykach filmowych. Powstałe w wyniku warsztatu zdjęcia filmowe będzie można zobaczyć we wstępnie zmontowanym materiale porównawczym. ZAPISY pod adresem: ogienwglowie@gmail.com / Liczba miejsc ograniczona!
- Konkurs filmów amatorskich pod gołym niebem
SOBOTA godz. 20:30-23:30 - Ogród MOK
Przegląd nadesłanych filmów konkursowych. W plenerze, na wielkim ekranie oglądamy kilkanaście filmów amatorskich, które przeszły wstępną selekcję. Zgodnie z regulaminem filmy nie mają ograniczeń tematycznych czy formalnych (pokazujemy dokumenty, fabuły i animacje), a jedynie ograniczenie czasowe – nie mogą przekroczyć 20 minut. Spośród zaprezentowanych filmów jury wybierze laureatów, w tym zdobywcę Grand Prix. Swoją nagrodę przyzna także publiczność festiwalowa.
- Koncert Tomasza Krzemińskiego /kontrabas/
SOBOTA godz. 23:30 - Ogród MOK
Podczas obrad jury czeka na publiczność muzyczna niespodzianka, czyli solo koncert Tomasza Krzemińskiego – wokalisty, kontrabasisty i muzyka ulicznego, który jest w stanie zagwizdać każdą melodię. Zajmuje się muzyką od 20 lat, działa m.in. w: Krzemyk Trio, Teatr Ochoty. Obiecujemy, że ten koncert doda Wam energii, by wytrwać do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród.
Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu