Zgierz, 8 czerwca 2018 r.
Oświadczenie Prezydenta Miasta Zgierza w sprawie pożaru odpadów magazynowanych przy ul. Boruty 21 w Zgierzu
W ostatnich dniach maja na miejscu magazynowania odpadów przy ul. Boruty 21 wybuchł pożar, już pierwsze godziny kataklizmu ukazały nam ogromną skalę zagrożenia. Od samego początku władze miasta Zgierza starały się jak najmocniej wspomagać akcję gaśniczą: straż miejska zabezpieczyła teren, zorganizowano całodobowe wyżywienie dla strażaków oraz zaplecze sanitarne dla nich, wypożyczono sprzęt ciężki (wraz z operatorami) do rozgarniania gaszonych hałd. Zadbano również o zabezpieczenie poboru wody niezbędnej do gaszenia wysypiska.
Od dnia wybuchu pożaru byłem bezpośrednim świadkiem akcji gaśniczej, z tym większym podziwem podkreślam profesjonalizm i poświęcenie strażaków biorących udział w akcji. Dziękuję im za pomoc okazaną zarówno zgierzanom, jak i mieszkańcom sąsiednich terenów, pożar miał przecież konsekwencje ponadlokalne. Słowa uznania kieruję także w stronę mieszkańców Zgierza - w chwilach trudnych dla całej naszej społeczności potrafiliście zachować spokój i nie ulegać panice.
W chwili, gdy pożar składowiska został już praktycznie opanowany, jestem winny mieszkańcom Zgierza wyjaśnienie, jak mogło w ogóle dojść do tak dramatycznego zdarzenia. Trudno o tym olbrzymim pożarze odpadów pisać bez emocji, jednak w tym miejscu postaram się odnosić przede wszystkim do faktów.
Poniżej przedstawiam szczegóły sprawy, tym harmonogram zdarzeń:
W tym miejscu konieczne jest wyjaśnienie dotyczące firmy EKOAQUA. W dniu 14.07.2017 Starostwo Powiatowe wydało zgodę na magazynowanie odpadów przez ww. firmę. Miejsce składowania odpadów przez EKOAQUA sąsiaduje z terenami użytkowanymi przez Green Tec, obie firmy posiadają taki sam adres siedziby, wnioski składane są przez tego samego pełnomocnika. Podobnie jak w przypadku Green Tec w trakcie trwania przedsięwzięcia Starostwo pozwoliło EKOAQUA (decyzja z 29.12.2017) na poszerzenie gamy składowanych odpadów (w tym przypadku o odpady palne!). Biorąc pod uwagę, że EKOAQUA ma formalną możliwość zbierania odpadów na terenach objętych pożarem, Prezydent Miasta Zgierza przedstawił wniosek o cofnięcie zgody na magazynowanie oraz o usunięcie odpadów z gruntu. Według decyzji Starostwa z 14.07.2018 działalność EKOAQUA ma zakończyć się dopiero 31 lipca 2018 roku.
Odnosząc się do stawianego publicznie zarzutu braku planu zagospodarowania przestrzennego na przedmiotowym gruncie, pragnę wyjaśnić, że Rada Miasta Zgierza w dniu 30 września 2010 roku podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do w/w planu. W dniu 8 listopada 2010 roku została zawarta umowa z Pawłem Niemcem właścicielem firmy Lex Urbi Paweł Niemiec na sporządzenie ww. planu. Paweł Niemiec przystąpił do jego sporządzenia. Z uwagi na trwające równolegle prace nad sporządzeniem zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zgierza prace zostały przerwane, gdyż miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny z jego ustaleniami. Z inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza podczas bieżącej kadencji powrócono do tematu. W drugiej połowie 2015 roku, po uchwaleniu "studium" przystąpiono do ustaleń z wykonawcą dotyczących możliwości kontynuacji prac nad ww. opracowaniem. Okazało się, że z powodu upływu długiego czasu nastąpiła zmiana zainwestowania na przedmiotowym terenie, zmieniły się także przepisy prawa oraz ustalenia "studium", co wymusiło konieczność powtórzenia wszystkich wstępnych czynności niezbędnych do wykonania przed przystąpieniem do sporządzenia planu łącznie z nowymi mapami, sprawdzeniem wszystkich wydanych decyzji administracyjnych i inwentaryzacją w terenie. Wykonawca musiał uzyskiwać informacje z szeregu instytucji takich jak np. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, by przyjęte zapisy i ustalenia były spójne z "innymi dokumentami" wydawanymi wcześniej przez te instytucje dla tego tak kontrowersyjnego terenu. W połowie 2017 roku możliwe było sporządzenie stosownego projektu i wysłanie go szeregu instytucjom do ostatecznego zaopiniowania i uzgodnienia. Obecnie projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Zgierza dla terenów przemysłowych, położonych w rejonie ulicy Konstantynowskiej-Zachód wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został wyłożony do publicznego wglądu (od 30 maja do 29 czerwca; składanie uwag do 13 lipca).
Wobec sugestii, że po 30 kwietnia (czyli po wygaśnięciu decyzji na składowanie odpadów przez Green Tec), terenem ich magazynowania natychmiast powinno zająć się miasto, wyjaśniam:
Dopiero zakończenie kontroli i negatywne dla Wnioskodawcy zakończenie postępowania w sprawie kolejnego zezwolenia (a zawieszono postępowanie do 13 czerwca 2018 roku), upoważniłoby Prezydenta Miasta Zgierza do rozpoczęcia działań wobec właściciela odpadów.
Jednocześnie przypominam, wobec zaistniałych okoliczności, że uprzątnięcie odpadów popożarowych pozostaje w gestii Starostwa Powiatowego (art. 101 ust. 1 i 6 ustawy o odpadach z 14.12.2012).
Pragnę zdecydowanie oświadczyć, że jako Prezydent Miasta Zgierza dołożyłem wszelkich starań, aby nie doszło do wybuchu pożaru na terenie magazynowania odpadów, a tym samym do narażenia na niebezpieczeństwo mieszkańców Zgierza. Pragnę również doświadczyć, że jako Prezydent Miasta Zgierza zrobię wszystko, aby osoby winne temu zdarzeniu poniosły pełne konsekwencje przewidziane w naszym systemie prawnym.
Prezydent Miasta Zgierza
Przemysław Staniszewski