Ponad 20% naszego społeczeństwa to osoby w wieku 60 +, a statystyki mówią same za siebie – w 2050 r. będzie ich dwa razy więcej.
Jak dziś wygląda polski senior?
Coraz częściej nie jest to obraz babci i dziadka, znanych nam z lat dzieciństwa. Dzisiejszy emeryt, ma czas i chęci na spełnianie swoich marzeń, rozwój zainteresowań, działalność społeczną. W naszym powiecie istnieje kilka uniwersytetów trzeciego wieku i innych stowarzyszeń senioralnych, których członkowie uczą się tańca, języków obcych, czy obsługi komputera. Na to nigdy nie jest za późno!
- Jestem emerytką od 11 lat, a od 9 bawię się modą, filmem i reklamą. Jestem najlepszym przykładem na to, że marzenia się spełniają niezależnie od wieku. Współorganizuję pokazy mody w Krakowie, Łodzi, robię castingi, współpracuję z gazetą "Głos Seniora", angażuję się w senioralia – wylicza Hanna Piekarska. – Nigdy nie podejrzewałam się o to, że po 60-tce mogę przejść po wybiegu dla modelek.
Powiat zgierski, który jako jeden z nielicznych w województwie łódzkim, powołał do życia Powiatową Radę Seniorów, przystąpił wczoraj do programu "Powiat Przyjazny Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora". Starosta zgierski Bogdan Jarota i Przewodniczący Powiatowej Rady Seniorów Sławomierz Janiszewski, w obecności wicemarszałka Dariusza Klimczaka, członka Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciecha Brzeskiego, przedsiębiorców i blisko setki seniorów, podpisali porozumienie ze stowarzyszeniem zajmującym się obsługą kart, wręczyli certyfikaty firmom z naszego terenu, które wyraziły chęć współpracy, i rozdali kilkadziesiąt pierwszych kart.
O tym, że pomysł na podarowanie mieszkańcom naszego powiatu, karty, która uprawnia ich do zniżek w całym kraju, był trafiony, najlepiej świadczy fakt, że przez ostatnie dwa tygodnie prawie tysiąc osób złożyło, w zgierskim starostwie, wnioski o wydanie karty.
- Mamy już, wraz z mężem kartę wojewódzką, gminną, a teraz będziemy korzystać z ogólnopolskiej – mówi Bogumiła Bieńskowska-Malacka z Rosanowa.
Na co może liczyć osoba posiadająca taką kartę?
Na przykład na 20% -ową zniżkę na rehabilitację z Zgierzu, 15%-ową na zakup okularów w sklepach optycznych w Zgierzu, czy Głownie, 30% rabatu na posiłki w znanej sieci restauracji, czy niższe rachunki w sklepach: ogrodniczno-rolniczym i motoryzacyjnym w Strykowie. Oprócz tego czekają na nią rabaty na usługi i zakupy w całym kraju. A to tylko nieliczne przykłady, bo ilość firm, które przystępują do projektu, stale rośnie. Obecnie jest ich prawie półtora tysiąca!
Źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu