Nazywany "polskim Jamesem Bondem" albo też "Jamesem Bondem Milicji Obywatelskiej", wciąż jest najsłynniejszym gliną małego ekranu.
Bronisław Cieślak urodził się w Krakowie. Żonaty, troje dzieci. Dziennikarz i polityk. Kultowy aktor niezawodowy. Jego słynny złamany nos, który pomógł mu dostać rolę jest wynikiem pobicia w okresie studiów. Pod koniec lat 70. za sprawą roli porucznika Borewicza w kultowym serialu "07 zgłoś się" z dnia na dzień stał się gwiazdą.
Kryminalny serial, w reżyserii Krzysztofa Szmagiera, który był także jednym z autorów scenariusza, i z muzyką Włodzimierza Korcza realizowano dla Telewizji Polskiej w latach 1976-87. Złożyło się na niego 21 odcinków. W obsadzie, obok Bronisława Cieślaka, znaleźli się m.in. Zdzisław Tobiasz (jako major Wołczyk), Zdzisław Kozień (jako porucznik Zubek), Ewa Florczak (w roli sierżant Olszańskiej), Jerzy Rogalski (jako porucznik Jaszczuk) i Hanna Dunowska (jako sierżant Sikora).
Bronisław Cieślak zagrał także w serialach "Mrok", "Bank nie z tej ziemi", "Znaki szczególne". W filmach "Latające machiny kontra Pan Samochodzik", "Kung Fu", "Wściekły" czy "Zamknąć za sobą drzwi". Na szczyt wrócił po latach jako detektyw Malanowski w serialu "Malanowski i partnerzy".
Do Zgierza przyjechał w towarzystwie Piotra Piotrowskiego, autora książki "07 zgłasza się. Opowieść o serialu" oraz Dariusza Rogosza - moderatora spotkania. Ponad dwugodzinne spotkanie przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze, a wspólnym zdjęciom, dedykacjom i autografom nie było końca…
Dorota Abramczyk
ww.bibliotekazgierz.pl