Menu główne

Powstanie Styczniowe - ile znaczyło dla Zgierza?

Plakat promujący wydarzenie
Data publikacji: 
23.01.2023
Powstanie Styczniowe - ile znaczyło dla Zgierza?

W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Ile znaczył dla ówczesnego Zgierza jeden z najpotężniejszych polskich zrywów narodowych? Jak dziś możemy oceniać tę datę? Tematyczną dyskusję, przeznaczoną dla uczniów zgierskich szkół oraz miłośników historii, organizuje w Starym Młynie nasze Muzeum Miasta Zgierza.

Dziewiętnasty wiek to - jak wiemy - czas wielkiego rozwoju Zgierza jako osady rzemieślników tekstylnych, ale też błyskawicznego regresu przemysłowego miasta, kosztem chociażby sąsiedzkiej Łodzi. Dlaczego tak się stało?

- Spośród wszystkich miast naszego regionu Zgierz po Powstaniu Styczniowym zapłacił carowi największą kontrybucję, czyli karę finansową, za wszczęcie zrywu narodowego - wyjaśnia Maciej Rubacha, kustosz z Muzeum Miasta Zgierza.

Ale represje ekonomiczne to drugorzędny skutek brutalnego stłumienia powstania przez moskiewskie władze: samych uczestników zrywu narodowego, a wielu takich było w Zgierzu, skazywano na śmierć albo katorgę.

Aby dokładnie przeanalizować sytuację historyczną miasta u schyłku stulecia, odpowiedzieć na pytanie, skąd wziął się drastyczny spadek rozwoju Zgierza w relacji z przebiegiem wydarzeń historycznych, muzealni kustosze zapraszają młodzież na spotkanie z ekspertami. Debata ma tytuł: "Powstanie Styczniowe w regionie - patriotyzm wczoraj i dziś". O zrywie narodowym, jego tle historycznym i znaczeniu mówić będą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, regionalnego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, placówek muzealnych.

Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 10:00 w Starym Młynie (ul. Długa 41a), którego sala widowiskowa umożliwia zaproszenie dużej widowni (wydarzenie).

- Formuła spotkań na tej sali sprawdziła się już wcześniej, przy okazji obchodów rocznicowych Zbrodni Zgierskiej - wspomina kustosz Maciej Rubacha. - Młodzież sama zwróciła się do nas z propozycją zorganizowania kolejnej debaty właśnie w tym miejscu.

Zainteresowanie zgierskiej młodzieży debatami historycznymi, dającymi uczniom możliwość dyskusji, objawia się też poprzez rywalizację w konkursie, jaki przygotowany został na to spotkanie. Każda ze szkół średnich, zaproszonych do udziału w debacie, wystawia pięcioosobową drużynę, która weźmie udział w szybkim quizie o Powstaniu Styczniowym z użyciem aplikacji mobilnej.

Historycznemu seminarium towarzyszyć będzie wernisaż okolicznościowej wystawy. Ekspozycja czasowa pod hasłem: "Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego" zostanie otwarta w galerii Starego Młyna, a następnie przenoszona będzie do kolejnych szkół zgierskich. 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS