Zgierscy radni zdecydowali o przyjęciu programu polityki zdrowotnej, gwarantującego dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro. Każda para (w związku małżeńskim lub partnerskim), starająca się o dziecko i zakwalifikowana do programu, otrzyma od Gminy Miasto Zgierz jednorazowo 5.000 złotych na pokrycie kosztów przeprowadzenia procedury.
Zgierski program in vitro został opracowany na lata 2022-23, ma być wsparciem w leczeniu niepłodności, zgodnie z przepisami Konstytucji RP i odrębnych ustaw, gwarantujących pomoc Państwa w ochronie rodziny i macierzyństwa. Radni Miasta Zgierza podczas lutowej sesji (28.02.2022 r.) przegłosowali uchwałę zapewniającą realizację programu oraz jego wdrożenie.
Program zakłada kwalifikację par, małżeńskich lub w związku partnerskim, według szeregu określonych kryteriów, nie tylko medycznych. Podstawowym warunkiem jest zamieszkiwanie i zameldowanie w Zgierzu.
- Mając na uwadze wysokość środków, przeznaczonych na ten cel w budżecie Gminy Miasto Zgierz szacuje się, iż z programu w każdym roku będzie mogło skorzystać 10 par - wyjaśnia Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.
Komisja powołana przez Prezydenta Miasta Zgierza przeprowadzi konkurs w celu wyłonienia placówek medycznych, w których realizowany będzie program. Mogą to być jedynie ośrodki spełniające szereg wymogów konkursowych.
- Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego może być prowadzone w specjalistycznych ośrodkach, które zapewniają możliwość takiego leczenia oraz dysponują odpowiednią kadrą, doświadczeniem oraz stosowną aparaturą medyczną - mówi Renata Malinowska-Koralewska, Naczelnik Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej UMZ.
Po dokonaniu wyboru realizatora zadania zostanie przeprowadzona akcja informacyjna, by dotrzeć z założeniami programu do jego potencjalnych beneficjentów. Zgłaszające się pary będą następnie przechodziły procedurę kwalifikującą do udziału w programie.
Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5.000 zł. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Jeżeli procedura z powodów medycznych zakończy się na wcześniejszym etapie, to dofinansowanie obejmuje przeprowadzane do tego etapu elementy, w wysokości do 80% kosztów (łącznie nie więcej niż 5.000 zł). Koszt ewentualnych kolejnych prób jest ponoszony przez pacjentów.
Całkowity koszt realizacji programu w ciągu dwóch lat ma zamknąć się kwotą 103 tysięcy złotych. Środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Miasta. Zgierski program in vitro ma być realizowany w okresie od 1.03.2022 r. do 31.12.2023 roku.
Jak ubiegać się o dofinansowanie? - szczegółowe informacje na stronie realizatora programu w Zgierzu - Salve Medica