Menu główne

Program leczenia niepłodności metodą in vitro w Zgierzu zatwierdzony

grafika
Data publikacji: 
28.02.2022
Program leczenia niepłodności metodą in vitro w Zgierzu zatwierdzony

Zgierscy radni zdecydowali o przyjęciu programu polityki zdrowotnej, gwarantującego dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro. Każda para (w związku małżeńskim lub partnerskim), starająca się o dziecko i zakwalifikowana do programu, otrzyma od Gminy Miasto Zgierz jednorazowo 5.000 złotych na pokrycie kosztów przeprowadzenia procedury.

Zgierski program in vitro został opracowany na lata 2022-23, ma być wsparciem w leczeniu niepłodności, zgodnie z przepisami Konstytucji RP i odrębnych ustaw, gwarantujących pomoc Państwa w ochronie rodziny i macierzyństwa. Radni Miasta Zgierza podczas lutowej sesji (28.02.2022 r.) przegłosowali uchwałę zapewniającą realizację programu oraz jego wdrożenie.

Program zakłada kwalifikację par, małżeńskich lub w związku partnerskim, według szeregu określonych kryteriów, nie tylko medycznych. Podstawowym warunkiem jest zamieszkiwanie i zameldowanie w Zgierzu.

- Mając na uwadze wysokość środków, przeznaczonych na ten cel w budżecie Gminy Miasto Zgierz szacuje się, iż z programu w każdym roku będzie mogło skorzystać 10 par - wyjaśnia Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.

Komisja powołana przez Prezydenta Miasta Zgierza przeprowadzi konkurs w celu wyłonienia placówek medycznych, w których realizowany będzie program. Mogą to być jedynie ośrodki spełniające szereg wymogów konkursowych.

- Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego może być prowadzone w specjalistycznych ośrodkach, które zapewniają możliwość takiego leczenia oraz dysponują odpowiednią kadrą, doświadczeniem oraz stosowną aparaturą medyczną - mówi Renata Malinowska-Koralewska, Naczelnik Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej UMZ.

Po dokonaniu wyboru realizatora zadania zostanie przeprowadzona akcja informacyjna, by dotrzeć z założeniami programu do jego potencjalnych beneficjentów. Zgłaszające się pary będą następnie przechodziły procedurę kwalifikującą do udziału w programie.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5.000 zł. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Jeżeli procedura z powodów medycznych zakończy się na wcześniejszym etapie, to dofinansowanie obejmuje przeprowadzane do tego etapu elementy, w wysokości do 80% kosztów (łącznie nie więcej niż 5.000 zł). Koszt ewentualnych kolejnych prób jest ponoszony przez pacjentów.

Całkowity koszt realizacji programu w ciągu dwóch lat ma zamknąć się kwotą 103 tysięcy złotych. Środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Miasta. Zgierski program in vitro ma być realizowany w okresie od 1.03.2022 r. do 31.12.2023 roku.

Jak ubiegać się o dofinansowanie? - szczegółowe informacje na stronie realizatora programu w Zgierzu - Salve Medica

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24329
Usuń

Zmiana lokalizacji i telefonu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej

Od 29.04.2022 roku zmienia się lokalizacja i numer telefonu do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej dla Zgierza.Nowe numery:  telefon - 42 714 45...
24053
Usuń

W lipcu 2022 r. żłobek nieczynny

Miejski Żłobek im. Koziołka Matołka w Zgierzu w okresie wakacyjnym – w miesiącu lipcu 2022 r. - będzie nieczynny. Źródło: Miejski Żłobek im. ...
23768
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

Rekrutacja i postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2022/2023: do Miejskiego Żłobka im. Koziołka Matołka w Zgierzu (28.04.2022 r.);  do...
23742
Usuń

Dodatek osłonowy - termin składania wniosków

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego można składać do 31.10.2022 r. Wnioski można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgierzu: w Dziale...
19415
Usuń

Dyżury wakacyjne w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

Harmonogram dyżurów wakacyjnych (przedszkola i oddziały przedszkolne) w bieżącym roku szkolnym 2021/2022
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS