Menu główne

Program leczenia niepłodności metodą in vitro w Zgierzu zatwierdzony

grafika
Data publikacji: 
28.02.2022
Program leczenia niepłodności metodą in vitro w Zgierzu zatwierdzony

Zgierscy radni zdecydowali o przyjęciu programu polityki zdrowotnej, gwarantującego dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro. Każda para (w związku małżeńskim lub partnerskim), starająca się o dziecko i zakwalifikowana do programu, otrzyma od Gminy Miasto Zgierz jednorazowo 5.000 złotych na pokrycie kosztów przeprowadzenia procedury.

Zgierski program in vitro został opracowany na lata 2022-23, ma być wsparciem w leczeniu niepłodności, zgodnie z przepisami Konstytucji RP i odrębnych ustaw, gwarantujących pomoc Państwa w ochronie rodziny i macierzyństwa. Radni Miasta Zgierza podczas lutowej sesji (28.02.2022 r.) przegłosowali uchwałę zapewniającą realizację programu oraz jego wdrożenie.

Program zakłada kwalifikację par, małżeńskich lub w związku partnerskim, według szeregu określonych kryteriów, nie tylko medycznych. Podstawowym warunkiem jest zamieszkiwanie i zameldowanie w Zgierzu.

- Mając na uwadze wysokość środków, przeznaczonych na ten cel w budżecie Gminy Miasto Zgierz szacuje się, iż z programu w każdym roku będzie mogło skorzystać 10 par - wyjaśnia Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.

Komisja powołana przez Prezydenta Miasta Zgierza przeprowadzi konkurs w celu wyłonienia placówek medycznych, w których realizowany będzie program. Mogą to być jedynie ośrodki spełniające szereg wymogów konkursowych.

- Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego może być prowadzone w specjalistycznych ośrodkach, które zapewniają możliwość takiego leczenia oraz dysponują odpowiednią kadrą, doświadczeniem oraz stosowną aparaturą medyczną - mówi Renata Malinowska-Koralewska, Naczelnik Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej UMZ.

Po dokonaniu wyboru realizatora zadania zostanie przeprowadzona akcja informacyjna, by dotrzeć z założeniami programu do jego potencjalnych beneficjentów. Zgłaszające się pary będą następnie przechodziły procedurę kwalifikującą do udziału w programie.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5.000 zł. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Jeżeli procedura z powodów medycznych zakończy się na wcześniejszym etapie, to dofinansowanie obejmuje przeprowadzane do tego etapu elementy, w wysokości do 80% kosztów (łącznie nie więcej niż 5.000 zł). Koszt ewentualnych kolejnych prób jest ponoszony przez pacjentów.

Całkowity koszt realizacji programu w ciągu dwóch lat ma zamknąć się kwotą 103 tysięcy złotych. Środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Miasta. Zgierski program in vitro ma być realizowany w okresie od 1.03.2022 r. do 31.12.2023 roku.

Jak ubiegać się o dofinansowanie? - szczegółowe informacje na stronie realizatora programu w Zgierzu - Salve Medica

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

27399
Usuń

Tymczasowe lokalizacje

Wydział Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza - ul. A. Musierowicza 2 w budynku Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. TrauguttaKontakt...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu w 2023 r.

Od 1 czerwca 2023 roku stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o...
19931
Usuń

Komunikat ZUS

Od 1 czerwca 2023 r. obsługa klientów w Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Zgierzu z ul. Długiej 43 zostanie przeniesiona na ul....
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 29 lutego 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS