Menu główne

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 rok

grafika
Data publikacji: 
01.02.2023
Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 rok

Informacja w zakresie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 rok ma na celu ułatwienie prawidłowego i terminowego spełnienia obowiązku podatkowego, jest swego rodzaju drogowskazem postępowania w tegorocznej akcji PIT. 

W jaki sposób mogę złożyć deklarację podatkową PIT? 

Masz następujące możliwości: 

  1. Elektronicznie poprzez usługę Twój e-PIT dostępną całodobowo w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie www.podatki.gov.pl
    Złożysz tu zeznania podatkowe na formularzach: PIT-28, PIT-37, PIT-36 oraz PIT-38. Po zalogowaniu się do usługi masz możliwość akceptacji przygotowanego zeznania lub jego zmiany, np. poprzez dodanie przysługujących uprawnień w zakresie wybranych ulg podatkowych. Masz także możliwość odrzucenia przygotowanej deklaracji. Jeżeli nie zrobisz nic, a system wygenerował dla Ciebie deklarację na formularzu PIT-37 lub PIT-38, wówczas przygotowane zeznanie podatkowe z dniem 2 maja 2023 r. zostanie automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone w tym terminie. Pozostałe rodzaje zeznań podatkowych nie będą zatwierdzane w sposób automatyczny. 

  2. Elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje dostępnego całodobowo na stronie www.podatki.gov.pl
    Złożysz tu wszystkie rodzaje deklaracji podatkowych, zarówno jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, jak i prowadząca taką działalność, a także jako płatnik. 

  3. Papierowo na właściwym formularzu, który możesz pobrać ze strony www.podatki.gov.pl lub w Twoim urzędzie skarbowym. 
    Deklaracje taką możesz przesłać na adres pocztowy lub dostarczyć osobiście do Twojego urzędu skarbowego. Jeśli przebywasz poza miejscem zamieszkania, obowiązek ten możesz spełnić w dowolnym urzędzie skarbowym na terenie Polski. 

W jakim terminie złożyć deklarację? 

Deklaracje podatkowe za 2022 rok (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) powinieneś złożyć w okresie od 15 lutego do 02 maja 2023 roku

W jakim terminie otrzymam PIT-11 lub PIT-11A? 

Twój pracodawca lub organ emerytalno-rentowy powinien przekazać Tobie informację PIT-11/ PIT-11A do końca lutego 2023 roku. W dokumencie PIT-11/PIT-11A znajdziesz informacje o swoich dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. 

W jakim terminie otrzymam zwrot nadpłaconego podatku? 

Zwrot nadpłaty podatku z Urzędu Skarbowego otrzymasz w ciągu: 

  • 45 dni od dnia złożenia poprawnej deklaracji podatkowej w formie elektronicznej, 
  • 3 miesięcy od dnia złożenia poprawnej deklaracji podatkowej w formie papierowej. 

Jeśli posiadasz ważną Kartę Dużej Rodziny (KDR) i złożysz zeznanie drogą elektroniczną możesz skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku. 

W jaki sposób urząd zwróci mi nadpłacony podatek? 

Urząd Skarbowy dokona zwrotu nadpłaconego podatku na Twój rachunek bankowy, jeżeli zgłosiłeś go uprzednio w urzędzie skarbowym lub uwzględniłeś taką informację w składanej deklaracji podatkowej. Jeśli urząd skarbowy nie posiada informacji o Twoim rachunku bankowym, wówczas nadpłata zostanie wysłana przekazem pocztowym na Twój adres miejsca zamieszkania. 

W jakim terminie mam wpłacić należny podatek? 

Termin płatności należnego podatku upływa 2 maja 2023 r. Jeżeli twoja deklaracja podatkowa została wygenerowana i zatwierdzona automatycznie, wówczas to urząd skarbowy listownie poinformuje Cię o terminie i sposobie dokonania wpłaty. 

W jaki sposób dokonam wpłaty należnego podatku? 

Należny podatek dochodowy wpłacasz do urzędu skarbowego na swój indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Jego numer możesz każdorazowo sprawdzić korzystając z generatora dostępnego na stronie www.podatki.gov.pl lub uzyskać w każdym urzędzie skarbowym, po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości. 

W jaki sposób przekażę 1,5% podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego (OPP)? 

Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz odpowiednią kwotę (maksymalnie 1,5 % należnego podatku). W deklaracji podatkowej masz także możliwość wskazania "celu szczegółowego" (czyli wskazania konkretnej osoby, której chcesz pomóc). 

Jeżeli jesteś emerytem lub rencistą, otrzymujesz roczne rozliczenie podatku PIT-40A i nie korzystasz z odliczenia ulg w deklaracji podatkowej, możesz w terminie do 2 maja 2023 r. w urzędzie skarbowym zgłosić chęć przekazania środków na organizację pożytku publicznego, wypełniając druk PIT-OP. 

Jeżeli w latach poprzednich dokonywałeś już wyboru organizacji pożytku publicznego, a nie złożysz dyspozycji na druku PIT-OP lub nie złożysz zeznania PIT, wówczas 1,5% Twojego podatku zostanie przekazane organizacji wskazanej przez Ciebie w roku ubiegłym. 

Gdzie znajdę informacje, które pomogą mi prawidłowo rozliczyć dochody za 2022 rok? 

Pomocne dla Ciebie informacje znajdziesz: 

  • na stronie Ministerstwa Finansów, pod adresem: www.podatki.gov.pl (istnieje możliwość wyboru języka ukraińskiego), 
  • w broszurach informacyjnych udostępnianych przez urzędy skarbowe. 

Informacji podatkowych, w tym w zakresie rozliczenia podatku dochodowego za 2022 rok, udzielą Tobie: 

  • pracownicy Krajowej Informacji Skarbowej, pod numerem infolinii 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych i z zagranicy), lub 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych), czynnej od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00-18:00;  
  • lub pracownicy informacji telefonicznej podatku dochodowego Urzędu Skarbowego w Zgierzu, pod numerem 42 27 01 056, czynnej w poniedziałki od godz 8:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 8:00-15:00.

Pamiętaj, zawsze możesz przyjść osobiście do Urzędu Skarbowego w Zgierzu w dogodnym dla Ciebie terminie, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji wizyty:

  • elektronicznie za pośrednictwem usługi "Umów wizytę w urzędzie skarbowym" na stronie www.podatki.gov.pl,
  • lub telefonicznie - numer telefonu 42 270 10 21 do kancelarii Urzędu Skarbowego w Zgierzu (w godzinach pracy urzędu).

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.)

Źródło: Urząd Skarbowy w Zgierzu

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS