W sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi odbyło się spotkanie z cyklu RSO ROAD TOUR. Uczestniczył w nim minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, a także, między innymi, szefowie zespołów reagowania kryzysowego, służb mundurowych i inspekcji z województwa łódzkiego - z gospodarzem miejsca - łódzkim komendantem wojewódzkim PSP w Łodzi nadbrygadierem Andrzejem Witkowskim.
Spotkanie było kolejną, dobrą okazją do propagowania Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) - bardzo pożytecznego przedsięwzięcia, które, jak już wielokrotnie informowaliśmy na stronie internetowej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, od 1 stycznia 2015 roku umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach - zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacji na telefon. Od 1 lipca 2015 roku ostrzeżenia przed najważniejszymi zagrożeniami można również otrzymać za pośrednictwem SMS-ów. Poprzez RSO rozpowszechniane są też poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Podczas spotkania, które poprowadził dyrektor Biura Wojewody - Marcin Szmaja, o dotychczasowych, zachęcających doświadczeniach, jak również o wielce obiecujących perspektywach rozwoju nowoczesnego sytemu powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach mówili: minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi - Jacek Raczyński, członek Zarządu TVP - Marian Zalewski i rzecznik prasowy MAC, koordynator RSO z ramienia ministra administracji i cyfryzacji - Artur Koziołek oraz członek Zarządu Toya Sp. z o.o. - Jacek Kobierzycki.
W województwie łódzkim - podobnie jak w województwach: opolskim, śląskim i świętokrzyskim - Regionalny System Ostrzegania wdrażany było pilotażowo już w II kwartale 2014 roku. W ciągu 12 miesięcy dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego opublikowali: 21 komunikatów ogólnych, 79 informacji drogowych, 90 komunikatów meteorologicznych, a także 8 razy na dobę informowali o stanach wód w rzekach na 20 posterunkach wodowskazowych na terenie województwa łódzkiego. RSO to nie tylko komunikaty i ostrzeżenia, ale także 18 Poradników, wskazujących sposób postępowania w przypadku wystąpienia różnorodnych zagrożeń.
Warto podać, bo jest to ewenement na skalę kraju, że w porozumieniu z TVP do RSO przystępuje również Telewizja TOYA, która - jak poinformował członek Zarządu Toya Sp. z o.o. - Jacek Kobierzycki - zamierza uruchomić system powiadamiania o zagrożeniach na początku września tego roku. Niedługo też - jak zapowiedział członek Zarządu TVP - Marian Zalewski - komunikaty RSO będą również docierały do odbiorców na całym świecie dzięki telewizji streamingowej (odbieranej za pośrednictwem internetu).
Jeszcze raz zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego regionu do pobrania bezpłatnej aplikacji RSO. Warto skorzystać ze sposobu, który nic nie kosztuje, a może uratować niejedno. Po szczegóły odsyłamy chociażby pod adres: http://lodz.uw.gov.pl/page/3872,informacje-rso.html
O RSO można dowiedzieć się więcej na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, na przykład pod adresem: http://lodz.uw.gov.pl/page/3509,komunikaty-rso.html oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: https://mac.gov.pl/
13.07.2015 r.
www.lodz.uw.gov.pl