1 lutego 2019 r. o godz. 15:00 w "Galerii Sztuki" Parku Kulturowego Miasto Tkaczy (wejście od ulicy ks. Sz. Rembowskiego 1 w Zgierzu) odbędzie się rozdanie dyplomów stypendialnych kolejnej edycji Funduszu Wspomagania Zdolnych Uczniów Gimnazjów w Zgierzu. Na uroczystość serdecznie zapraszamy wyróżnionych uczniów, ich rodziców, opiekunów oraz dyrektorów szkół.
Komisja Wspomagania Zdolnych Uczniów Gimnazjów w Zgierzu, która obradowała w PK MT, tym razem postanowiła uhonorować 19. uczniów (dawnych zgierskich gimnazjów). Stypendia przyznano w uznaniu wybitnych osiągnięć w nauce, aktywności w pogłębianiu wiedzy i rozwijaniu umiejętności. Łączna kwota środków przyznanych przez Brenntag Polska Sp. z o.o. w edycji JESIEŃ ‘2018 to 10 700,00 zł. Stypendia zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupu pomocy naukowych oraz innych celów umożliwiających rozwijanie zainteresowań i pasji stypendystów.
Stypendia otrzymają następujący uczniowie: Dobierzewska Kinga (dawne Gim. 2), Imiński Piotr (dawne Gim. 1), Janiszewska Emilia(dawne Gim. 1), Janiszewska Katarzyna (dawne Gim. 1), Janiszewska Natalia (dawne Gim. 2), Kacprzak Katarzyna (dawne Gim. 1), Kacprzak Magdalena (dawne Gim. 1), Kamiński Rafał (dawne Gim. 2), Krusińska Oliwia (dawne Gim. 2), Kubiak Paulina (dawne Gim. 2), Myga Gabriela (dawne Gim. 1), Orzechowska Karolina (dawne Gim. 1), Osińska Patrycja (dawne Gim. 2), Plewka Katarzyna(dawne Gim. 1), Wawrzyniak Klaudia (dawne Gim. 1), Wieczorek Martyna (dawne Gim. PŁ), Zając Alicja (dawne Gim. 2), Zakrzewska Dominika (dawne Gim. 1), Zdyb Kacper (dawne Gim. 1).
Fundusz Wspomagania Zdolnych Uczniów Gimnazjów w Zgierzu został utworzony w sierpniu 2005 r. przez firmę Brenntag Polska Sp. z. o.o. zaliczanej do filarów zgierskiej przedsiębiorczości. W tym roku Spółka odebrała z rąk Prezydenta Miasta Zgierza nagrodę im. Rajmunda Rembielińskiego w kategorii "Przedsiębiorca Roku".
W związku z powtarzającymi się pytaniami, przypominamy, że o stypendia przyznawane przez Fundusz mogą ubiegać się uczniowie publicznych i niepublicznych gimnazjów, znajdujących się na terenie miasta Zgierza, uczniowie publicznych i niepublicznych dawnych gimnazjów – mający stałe zameldowanie na terenie miasta Zgierza. Wnioski stypendialne można składać w sekretariacie Urzędu Miasta Zgierza lub Parku Kulturowego Miasto Tkaczy, w dwóch terminach: do dnia 31 maja oraz do 30 listopada każdego roku na specjalnym formularzu, który dostępny jest w sekretariatach zgierskich szkół.
Z pomocy Funduszu mogą korzystać uczniowie, którzy spełniają następujące warunki: są finalistami olimpiad przedmiotowych lub mają udokumentowane inne szczególne osiągnięcia, osiągną średnie oceny nie mniejsze niż 4,0 na koniec każdego z semestrów roku szkolnego, znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Pomoc stypendialna przyznawana jest na podstawie wniosków, które mogą składać: zainteresowani uczniowie, wychowawcy klas, dyrekcje szkół, rady pedagogiczne bądź rady szkół, rodzice lub prawni opiekunowie ucznia, organizacje społeczne i samorządowe.
We wniosku należy wskazać opis osiągnięć ucznia w toku nauki, charakterystykę szczególnych uzdolnień ucznia, która powinna być potwierdzona przez właściwego merytorycznie nauczyciela. Do każdego wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wskazane w nim osiągnięcia i kryteria określone w regulaminie, w szczególności: średnią ocen ostatniego roku nauki w szkole, dokumenty potwierdzające wybitne osiągnięcia jak np. tytuł finalisty w olimpiadach, konkursach itp., zaświadczenie o dochodach ucznia lub studenta oraz jego rodziców lub opiekunów prawnych, w tym o wysokości dochodu z gospodarstwa rolnego lub działów specjalnych lub też odcinki przekazów pocztowych rent lub emerytur z ostatniego miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, zaświadczenie z Urzędu Miasta Zgierza poświadczające stałe zameldowanie na terenie miasta Zgierza.
Pomoc stypendialna z Funduszu może być udzielana na: stypendia naukowe z przeznaczeniem na sfinansowanie konkursów oraz innych form edukacji pozaszkolnej, obozów połączonych z edukacją w tym obozów językowych, projektów krajowych i zagranicznych o charakterze edukacyjnym (w tym praktyk, staży, konsultacji, warsztatów, przesłuchań itp.), udziału w konkursach, wystawach itp.
Ponadto na stypendia socjalne z przeznaczeniem na opłatę za: mieszkania, posiłki i innych koszty związane z procesem kształcenia, a także na stypendia rzeczowe w postaci pomocy dydaktycznych (instrumenty, pomoce i przybory plastyczne, książki i czasopisma specjalistyczne, sprzęt komputerowy). Stypendia w wysokości 500, 900 i 1.300 zł przyznawane są na czas trwania roku szkolnego i wypłacane w okresie od września do czerwca.