7 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, którego hasłem przewodnim jest "Depresja - porozmawiajmy". W Polsce z tą chorobą zmaga się od 1,5 do 2,6 mln osób. Bez wględu na wiek, płeć, status społeczny czy różnice kulturowe - każdy może zachorować na depresję.
W sensie medycznym i statystycznym zaburzenie to charakteryzuje się m. in.: przewlekłym smutkiem, utratą zainteresowań, zakłóceniem w wykonywaniu codziennych czynności, brakiem energii, apetytu, stanami lękowymi, niepokojem, poczuciem bycia bezwartościowym a nawet myślali o samookalaczeniu i samobójstwie.
Depresja jest wiodącą przyczyną niezdolności do pracy na świecie i drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów wśród osób w wieku 15-29 lat (zgony spowodowane samobójstwem). Niestety ponad połowa przypadków depresji pozostaje nierozpoznana.
W Polsce wcięż jest bagatalizowana a z drugiej strony, wizyta u psychologa lub terapeuty, uznawana jest przez sporą grupę populacji jako automatyczne przypisanie się do grona osób cierpiących na poważne choroby psychiczne. Jest to błędne myślenie. Dlatego głównymi celami tegorocznej kampanii WHO jest doprowadzenia do tego, by jak najwięcej chorujących na depresję szukało pomocy i ją otrzymało oraz przełamanie stygmatyzacji osób z tymi zaburzeniami emocjonalnymi. Zwykła rozmowa o problemie jest pierwszym krokiem do zdrowia, dlatego nie bójmy się rozmawiać!
Materiały dotyczące tematyki depresji do pobrania na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgierzu