Menu główne

Święto Miasta Zgierza 2023 - energia i kultura!

Plakat promujący Święto Miasta Zgierza 2023
Data publikacji: 
30.05.2023
Święto Miasta Zgierza 2023 - energia i kultura!

Agnieszka Chylińska, Tomasz Karolak (i jego zespół Pączki w Tłuszczu), Orkiestra na Dużym Rowerze - oto gwiazdy, które zaprezentują się podczas dwudniowych (3-4.06.2023 roku) obchodów Święta Miasta Zgierza w parku miejskim. W tym roku popularne wśród zgierzan wydarzenie będzie organizowane pod hasłem: "Pełni Energii - Pełni Kultury". 

Motto święta ma wyraźny związek z miejską ofertą spędzania wolnego czasu: na sportowo i rekreacyjnie lub w rytmie wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się w Zgierzu.

- Dlatego nasz pierwszy dzień, sobota 3 czerwca, będzie miał charakter sportowy i swoje propozycje dla mieszkańców przedstawią zgierskie kluby sportowe - mówi Elżbieta Sakiewa, Naczelniczka Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Zgierza. - Z kolei dzień później w niedzielę, obok zaproszonych gwiazd swój czas będą miały miejskie instytucje kulturalne.

Święto Miasta Zgierza - szczegóły programu

Koncerty odbywać się będą na dwóch scenach w parku miejskim: tej głównej, większej - oraz na stałej scenie w pasażu prowadzącym do molo. To tam w sobotę (3 czerwca) niekwestionowaną gwiazdą dnia będzie Tomasz Karolak, który od godz. 19:00 wprowadzi publiczność w dobry nastrój z towarzyszeniem zespołu Pączki w Tłuszczu. Wcześniej (w godz. 14:00-18:00) naszym gościem specjalnym będzie Przemysław Saleta - wspaniały człowiek i wybitny sportowiec.

W niedzielę (4 czerwca) fani czekać będą z niecierpliwością na koncert Agnieszki Chylińskiej, która o godz. 19:00 rozpocznie występ na głównej scenie. Wydarzeniem artystycznym dużej klasy będzie też prezentacja na scenie w pasażu (i wokół stawu!) całkowicie mobilnej pop-folkowej Orkiestry na Dużym Rowerze, która w błyskawicznym tempie zyskuje coraz szersze grono oddanych zwolenników.

Święto Miasta Zgierza - tradycja sięgająca PRL

Początek czerwca to tradycyjny czas zgierskich obchodów Święta Miasta. Już w latach 60. poprzedniego stulecia, w PRL-u, organizowano w mieście czerwcowe obchody Dnia Chemika. Miało to oczywiście związek z potrzebą uhonorowania pracowników zakładów "Boruta", którzy stanowili duży procent mieszkańców Zgierza w tamtych latach.

- Święto to otrzymało potem nazwę Dni Zgierza. Po wybudowaniu stadionu sportowego KS "Boruta" (dzisiaj – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji) obchody odbywały się na tym obiekcie, choć starsi zgierzanie pamiętają jeszcze pokazy ogni sztucznych, które odbywały się nad miejskim stawem – wspomina Adam Zamojski, znawca historii miasta. - Obok atrakcji artystycznych czy sportowych, z okazji Dni Zgierza organizowano też kiermasze rozmaitych wyrobów, jak np. wyrobów ze szkła: do dzisiaj w wielu domach są szklane wazony, które na kiermaszu przed bramą sprzedawała w czasie jednego z obchodów piotrkowska Huta Szkła "Hortensja".

Po zmianie ustroju, gdy ukonstytuował się zgierski samorząd, datę lokalnego święta wpisano do Statutu Miasta. Kontynuując tradycję Święto Miasta Zgierza organizowane jest corocznie w pierwszy weekend czerwca. A zatem - serdecznie zapraszamy do parku miejskiego!

Szczegóły programu tegorocznych obchodów Święta Miasta Zgierza znaleźć można tutaj: www.swieto.miasto.zgierz.pl

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

26456
Usuń

Utrudnienia w komunikacji publicznej

Od dnia 29 maja 2023 r. objazd w trybie awaryjnym na liniach nr 6, 61 i 8 z kierunku ul. Parzęczewska/Staffa w stronę Placu Kilińskiego. Trasa...
19931
Usuń

Komunikat ZUS

Od 1 czerwca 2023 r. obsługa klientów w Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Zgierzu z ul. Długiej 43 zostanie przeniesiona na ul....
26127
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

Rekrutacja i postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2023/2024: do Miejskiego Żłobka im. Koziołka Matołka w Zgierzu;  do przedszkoli i oddziałów...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 31 sierpnia 2023 r. do godz. 23:59, obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS