Menu główne

Święto Miasta Zgierza 2023 - energia i kultura!

Plakat promujący Święto Miasta Zgierza 2023
Data publikacji: 
30.05.2023
Święto Miasta Zgierza 2023 - energia i kultura!

Agnieszka Chylińska, Tomasz Karolak (i jego zespół Pączki w Tłuszczu), Orkiestra na Dużym Rowerze - oto gwiazdy, które zaprezentują się podczas dwudniowych (3-4.06.2023 roku) obchodów Święta Miasta Zgierza w parku miejskim. W tym roku popularne wśród zgierzan wydarzenie będzie organizowane pod hasłem: "Pełni Energii - Pełni Kultury". 

Motto święta ma wyraźny związek z miejską ofertą spędzania wolnego czasu: na sportowo i rekreacyjnie lub w rytmie wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się w Zgierzu.

- Dlatego nasz pierwszy dzień, sobota 3 czerwca, będzie miał charakter sportowy i swoje propozycje dla mieszkańców przedstawią zgierskie kluby sportowe - mówi Elżbieta Sakiewa, Naczelniczka Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Zgierza. - Z kolei dzień później w niedzielę, obok zaproszonych gwiazd swój czas będą miały miejskie instytucje kulturalne.

Święto Miasta Zgierza - szczegóły programu

Koncerty odbywać się będą na dwóch scenach w parku miejskim: tej głównej, większej - oraz na stałej scenie w pasażu prowadzącym do molo. To tam w sobotę (3 czerwca) niekwestionowaną gwiazdą dnia będzie Tomasz Karolak, który od godz. 19:00 wprowadzi publiczność w dobry nastrój z towarzyszeniem zespołu Pączki w Tłuszczu. Wcześniej (w godz. 14:00-18:00) naszym gościem specjalnym będzie Przemysław Saleta - wspaniały człowiek i wybitny sportowiec.

W niedzielę (4 czerwca) fani czekać będą z niecierpliwością na koncert Agnieszki Chylińskiej, która o godz. 19:00 rozpocznie występ na głównej scenie. Wydarzeniem artystycznym dużej klasy będzie też prezentacja na scenie w pasażu (i wokół stawu!) całkowicie mobilnej pop-folkowej Orkiestry na Dużym Rowerze, która w błyskawicznym tempie zyskuje coraz szersze grono oddanych zwolenników.

Święto Miasta Zgierza - tradycja sięgająca PRL

Początek czerwca to tradycyjny czas zgierskich obchodów Święta Miasta. Już w latach 60. poprzedniego stulecia, w PRL-u, organizowano w mieście czerwcowe obchody Dnia Chemika. Miało to oczywiście związek z potrzebą uhonorowania pracowników zakładów "Boruta", którzy stanowili duży procent mieszkańców Zgierza w tamtych latach.

- Święto to otrzymało potem nazwę Dni Zgierza. Po wybudowaniu stadionu sportowego KS "Boruta" (dzisiaj – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji) obchody odbywały się na tym obiekcie, choć starsi zgierzanie pamiętają jeszcze pokazy ogni sztucznych, które odbywały się nad miejskim stawem – wspomina Adam Zamojski, znawca historii miasta. - Obok atrakcji artystycznych czy sportowych, z okazji Dni Zgierza organizowano też kiermasze rozmaitych wyrobów, jak np. wyrobów ze szkła: do dzisiaj w wielu domach są szklane wazony, które na kiermaszu przed bramą sprzedawała w czasie jednego z obchodów piotrkowska Huta Szkła "Hortensja".

Po zmianie ustroju, gdy ukonstytuował się zgierski samorząd, datę lokalnego święta wpisano do Statutu Miasta. Kontynuując tradycję Święto Miasta Zgierza organizowane jest corocznie w pierwszy weekend czerwca. A zatem - serdecznie zapraszamy do parku miejskiego!

Szczegóły programu tegorocznych obchodów Święta Miasta Zgierza znaleźć można tutaj: www.swieto.miasto.zgierz.pl

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS