Na Spotkania przyjadą teatry z całej Polski, by wziąć udział w konkursie jurorowanym przez trzech mężczyzn głęboko związanych z ruchem teatralnym. A będą to Grzegorz Kwieciński, reprezentujący Teatr Ognia i Papieru, Andrzej Hibner, obserwator, bywalec, a niegdyś twórca teatrów studenckich i Marcin Brzozowski, aktor, twórca Teatru Szwalnia z Łodzi.
W ramach konkursu zobaczymy 7 spektakli, a pokażą je teatry: Brama z Goleniowa, Grupa Katarzyny Gorczycy z Bytomia, Teatr Pierwszego Kontaktu z Lublina, Krzesiwo z Warszawy, Uhuru z Gryfina i Grupa A.Tak! z Gdańska. Niektóre z nich pojawią się w Zgierzu nie po raz pierwszy. To cieszy organizatorów, bo mają dzieki temu przeświadczenie, że to co dzieje się podczas zgierskiego festiwalu ma sens i jest potrzebne dla dalszej działalności artystycznej tych twórców.
Wielką wartość dla nich stanowią wieczorne omówienia spektakli, co odbywa się w gronie jurorów, publiczności i wszystkich artystów.
Słodkobłękity, to nie tylko konkurs teatralny. Organizatorzy przewidzieli dodatkowe wydarzenia takie jak: występ zgierskiego Teatru Art. 51, a także pokaz zapisu wideo spektaklu Teatru Orfa "Miłość towarem, czyli świat wg Lorki", czyli spektaklu realizowanego prawie 15 lat temu. Prezentacje archiwów Orfy stają się tradycją, a warto je przypominać chociażby dlatego, że to Orfa z Marianem Glinkowskim na czele, stworzyli tak istotne wydarzenie artystyczne dla Zgierza, jakim są Słodkobłęity.
Piątkowy wieczór zamknie koncert w klubie festiwalowym "AgRafKa". Wystąpi duet Romek Puchowski & Micha Maass.
MOK zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w pracach gazety festiwalowej. Piszącym najlepsze recenzje spektakli zostaną przyznane nagrody specjalne.
PROGRAM IMPREZY (plik .pdf)
Piątek, 2 października
Sobota, 3 października
Miejski Ośrodek Kultury
ul. Mielczarskiego 1