Wydawnictwo okolicznościowe z okazji święta Konstytucji 3 maja. Były to pierwsze obchody tego święta w naszym mieście, a w dodatku 125. rocznica uchwalenia tego przełomowego dokumentu. Były one możliwe dzięki zgodzie okupacyjnych władz niemieckich w 1916 r., w samym środku I wojny światowej. Administracja niemiecka zabiegała wówczas o przychylność Polaków, aby ci chętniej stawali po stronie państw centralnych.
Tekst broszury opracowało Zgierskie Towarzystwo Szerzenia Wiedzy im. Bolesława Prusa. Wydawnictwo zawiera przedruk tekstu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, co miało być hołdem dla jej twórców i zapisów. Poprzedzony on jest wstępem historycznym zatytułowanym "Testament przodków" tłumaczącym czytelnikowi kulisy stworzenia ustawy zasadniczej. Kolejną częścią był opis obchodów rocznicy konstytucji w Zgierzu, okraszony kilkom fotografiami przedstawiającymi manifestację patriotyczną, która wówczas przeszła przez miasto. Tekst miał wzniosły charakter oraz miał działać ku pokrzepianiu serc. Trzecia część broszury to syntetyczny opis Zgierza z okresu I wojny światowej, który jest doskonałym źródłem do pracy nad historią miasta. Zawierał on syntetyczny zarys dziejów Zgierza oraz opis miejscowych instytucji oświatowych i kulturalnych. Druk broszury został wykonany siłami miejscowej drukarni M. Nowicki i S-ka w Zgierzu.
Użyte w publikacji fotografie to zbiór zdjęć z kilku różnych punktów w mieście. Przedstawiają one wspomnianą manifestację – na dzisiejszym placu Jana Pawła II u wejścia w ulice Długą oraz na jej odcinku przed skrzyżowaniem z ul. ks. J. Popiełuszki wykonane z balkonu kamienicy Juliana Kruschego. Ikonografie uzupełniają zdjęcia z ulicy gen. J.H. Dąbrowskiego, gdzie manifestacja fotografowana była z budynku należącego do fabrykanta Juliusza Hoffmana. Fotografie te poza ilustrowaniem wydarzeń związanych z 125. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, również pokazują fragmenty ówczesnego Zgierza.
Wydawnictwo ma format zbliżony do dzisiejszego A4, o dokładnych wymiarach 31,7 cm długości i 23,5 cm szerokości. Całość otoczona jest szarą, miękką obwolutą – jej stan jest dobry, jednak brzegi stron są po przedzierane i częściowo podklejone. Strony podszytu są luźne. Eksponat do zbiorów Muzeum Miasta Zgierza 11 lutego 1980 r. przekazał Antoni Piaskowski.
Zobacz Galerię zdjęć wszystkich stron wydawnictwa na stronie Muzeum Miasta Zgierza