Menu główne

Uwaga! Radni Osiedla Kurak poszukiwani!

grafika
Data publikacji: 
01.02.2024
Uwaga! Radni Osiedla Kurak poszukiwani!

Mieszkasz na Kuraku w Zgierzu, czujesz się społecznikiem, ważne są dla Ciebie sprawy lokalnej "małej ojczyzny"? Zostań radnym Rady Osiedla Kurak! Od 5 lutego przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów. Wybory przeprowadzone zostaną 3 marca 2024 roku.

Jak głosi Obwieszczenie Komisji Wyborczej Osiedla Kurak w Zgierzu, zgłoszenia kandydatów na radnych przyjmowane będą w dniach 5-12 lutego 2024 roku, w godzinach 17:00-19:00, w Urzędzie Miasta Zgierza - plac Jana Pawła II 16.

Ważne: uprawnionym do dokonania zgłoszenia i reprezentowania kandydata jest wyborca, który podpisał listę poparcia jako pierwszy.

Kalendarz wyborczy Rady Osiedla Kurak

Gdy dnia 12-ego lutego zakończy się proces przyjmowania zgłoszeń kandydatów przez Komisję Wyborczą, po następnym tygodniu (do 21 lutego) nastąpi ogłoszenie list zarejestrowanych kandydatów na członków Rady Osiedla Kurak w Zgierzu.

Do 23 lutego przyjmowane będą wpisy do Centralnego Rejestru Wyborców prowadzonego przez Wydział Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta Zgierza, przez osoby stale zamieszkujące na terenie Osiedla, a nie zameldowane na pobyt stały. Spisy wyborców będą następnie dostępne - od 26 lutego - w Wydziale Spraw Obywatelskich UMZ, pl. Jana Pawła II 16 w Zgierzu.

Dnia 3 marca 2024 (niedziela), w lokalu wyborczym - Szkoła Podstawowa nr 5, ul. 1 Maja 63 w Zgierzu - przeprowadzone zostaną wybory do Rady Osiedla Kurak.

Skąd wzięła się nazwa osiedla - Kurak?

Charakterystyczna nazwa osiedla pochodzi od zajazdu lub karczmy, która kiedyś stała mniej więcej w tym samym miejscu, gdzie dziś znajduje się symbol miasta: kwiatowy jeż. Jak pisze Alicja Rękas (artykuł w czasopiśmie ITZ, nr 14 (74), 1993 r.), karczma nosiła nazwę "Pod Kurakiem".

- Punkt był doskonały, bo wszystkie wozy konne musiały się tam zatrzymać - czytamy w artykule. - Furman, woźnica czy gospodarz dowożący "frukta" do Łodzi musiał w drodze powrotnej przeliczyć utarg, a i koniom odpoczynek się przydał. Karczma rozebrana (jako budynek) została w latach 70. XX wieku. Nazwa jednak pozostała jako samodzielna. Nie jest nazwą starą. Jeszcze na planie z lat 1910-1913 figuruje tylko na tzw. wglądówce, nie ma jej na normalnym planie. Dziś nie wyobrażamy sobie Zgierza bez tej nazwy.

Informacje o Radzie Osiedla Kurak w Zgierzu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miasta Zgierza.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 21 lutego 2024 roku w godz. 08:00-14...
27399
Usuń

Tymczasowe lokalizacje

Wydział Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza - ul. A. Musierowicza 2 w budynku Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. TrauguttaKontakt...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 29 lutego 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS