Technologie cyfrowe stały się bez wątpienia siłą napędową współczesnego świata i chyba nikt już nie ma wątpliwości, że warto z nich korzystać. Co więcej, nie są one już tylko domeną biznesu 4.0. Coraz bardziej istotne jest ich znaczenie dla dalszej ewolucji podmiotów administracji publicznej, co otwiera dyskusję nad tym, jak zrobić to skutecznie z jednej strony integrując w potrzeby i oczekiwania różnych grup interesariuszy, z drugiej optymalizując ponoszone koszty. Problematyka ta zyskała jeszcze na znaczeniu w wyniku trwającej pandemii oraz związanych z nią kolejnych lockdown’ów i ograniczeń wymagających możliwości świadczenia usług publicznych w sposób innowacyjny.
Zarówno obywatele, jak i przedsiębiorstwa oczekują, że w zaistniałej sytuacji podmioty administracji publicznej będą oferowały im coraz większy pakiet funkcjonalności zdalnie świadczonych usług, jednocześnie gwarantując ich wysoki poziom jakości i bezpieczeństwa. Do tego nie wystarczy jednak sama technologia. Ta coraz bardziej nabiera bowiem znaczenia instrumentalnego. Kluczowa staje się przestrzeń wielostronnych interakcji między człowiekiem a technologią na każdym z poziomów relacji i zadań realizowanych przez podmioty administracji publicznej.
Jak wynika jednak z Indeksu Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI 2020) Polska zajmuje dopiero 20. miejsce w Unii Europejskiej pod względem cyfrowych usług publicznych. Jednocześnie jednak warto uzmysłowić sobie, że ta grupa podmiotów rynkowych podlegając ewolucji organizacyjnej, instytucjonalnej i społecznej wskutek implementacji technologii cyfrowych, równolegle wpływa na kształt gospodarki opartej na danych, w tym danych otwartych. Wymaga to jednak holistycznego podejścia uwzględniającego perspektywę powiązań i współpracy przedsiębiorstw, podmiotów administracji publicznej, jednostek naukowo-badawczych, społeczeństwa i mediów (quadruple helix).
Odpowiedzi na pytania poszukamy wspólnie w ramach webinarium organizowanego przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i Zakład Ubezpieczeń Społecznych z udziałem ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, PKO Banku Polskiego, Państwowego Instytutu Badawczego - NASK oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Spotkanie poprowadzą dr Dominika Kaczorowska-Spychalska (Centrum Mikser Inteligentnych Technologii Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego) oraz dr Krzysztof Jędrzejewski (Zakład Ubezpieczeń Społecznych).
Na webinar zapraszamy przedsiębiorców, banki, organizacje pozarządowe, podmioty administracji publicznej (urzędy, administracja skarbowa, KRUS, administracja samorządowa), pracowników uczelni wyższych, osoby zainteresowane tematyką webinaru.
Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY. Każdy uczestnik otrzyma link z dostępem.
(...)