Menu główne

Z okazji Dnia Babci i Dziadka

Data publikacji: 
21.01.2020
Z okazji Dnia Babci i Dziadka

Kochane Zgierskie Babcie, Kochani Zgierscy Dziadkowie - wszystkiego najlepszego! 

*** 

Nie ma jak Babcia i Dziadek! 
Bez Dziadków byłby kiepski los. 
Jak macie Dziadków to się nie trapcie, 
bo wam nie spadnie z głowy włos. 

Drogie Babcie, Drodzy Dziadkowie spieszymy z najpiękniejszymi życzeniami! Niech uśmiech zawsze gości na Waszych twarzach! Żyjcie nam 100 lat! 

Facebook Zgierskie Centrum Seniora

*** 

Babciu, Dziadku – bądźcie bezpieczni na drodze! 

W trosce o bezpieczeństwo naszych ukochanych Babć i Dziadków przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

obrazek

Babciu, Dziadku pamiętajcie o tym, aby: 

  • korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, jeżeli:
    - nie ma chodnika, to korzystajcie z pobocza,
    - nie ma pobocza, to możecie korzystać z jezdni trzymając się jak najbliżej jej krawędzi i ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, 
  • idąc poboczem lub jezdnią poruszać się lewą stroną drogi, 
  • korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych, 
  • przed przejściem przez jednię zatrzymać się i sprawdzić czy można bezpiecznie przejść. 

Babciu, Dziadku pamiętajcie, że nie wolno: 

  • wchodzić na jezdnię:
    - bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, 
    - spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, 
  • zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez potrzeby przechodząc przez jezdnię. 

Babciu, Dziadku noście odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu! Noście je obowiązkowo, jak poruszacie się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym! 

Zgodnie z przepisami pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Jednak warto używać elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym. 

Babciu, Dziadku pamiętajcie, że jeżeli Wy widzicie nadjeżdżający samochód, to nie oznacza, że kierowca też Was widzi. 

Babciu, Dziadku „za kierownicą” szczególnie pamiętajcie o: 

  • ustąpieniu pierwszeństwa:
    - pieszym – na przejściu dla pieszych,
    - rowerzystom – na przejeździe dla rowerzystów,
    - autobusom – włączającym się do ruchu z przystanku, 
  • zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pojazdów i uczestników ruchu, umożliwiającej bezpieczną reakcję w odpowiednim czasie, 
  • dostosowaniu prędkości do warunków na drodze, 
  • bezpiecznym włączaniu się do ruchu, 
  • wyraźnym i wcześniejszym sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy, 
  • stosowaniu zasady ograniczonego zaufania, 
  • regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu, którym się poruszacie. 

Babciu i Dziadku, dbajcie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego! 

(Biuro Ruchu Drogowego KGP) 

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu

*** 

Babcia i dziadek też mogą być e-Polakami

Dziś Dzień Babci. Jutro – Dzień Dziadka. Nie masz pomysłu na prezent? Pomóż im poznać cyfrowy świat. Udowodnij, że to nic trudnego. Załóż babci dowód! Tak, tak, wiemy, że nie da się babci założyć dowodu, ale za to możecie jej (i dziadkowi też) ściągnąć na telefon naszą aplikację mObywatel, w której znajdą m.in. mTożsamość i e-recepty.

Nigdy nie jest za późno

Internet ma wiele zalet nie tylko dla młodszych, ale może i przede wszystkim dla starszych. To zakupy bez konieczności dźwigania ciężkich toreb. To dostęp do filmów z młodości, ale i najnowszych produkcji. To także możliwość kontaktu z najbliższymi, choćby mieszkali bardzo daleko. To też możliwość załatwiania spraw urzędowych bez konieczności wizyty w urzędzie.

Jeśli w najbliższych dniach odwiedzacie z życzeniami swoich ukochanych seniorów pomóżcie im odnaleźć się w tym świecie, który dla wielu z nich wciąż jest obcy. Nigdy nie jest za późno, by zacząć swoją przygodę online.

Od czego zacząć? Niektórym może się to wydać dziwne, ale dla nas to podstawa – od założenia profilu zaufanego. Jeśli babcia lub dziadek mają elektroniczne konto w banku, załatwicie to między pierwszą porcją szarlotki, a drugą. Jeśli nie mają – będzie okazja do wspólnego spaceru do punktu potwierdzającego. W całym kraju jest ich ponad 1500. W związku z tym, choćbyście mieszkali w niewielkiej miejscowości, na pewno w pobliżu znajdziecie jeden z nich.

Jak wyjaśnić starszej osobie czym jest profil zaufany? Najprościej będzie go porównać do dokumentu tożsamości, który musimy okazać w urzędzie, by tamtejszy pracownik miał pewność, że rozmawia z osobą, za którą się podajemy. Profil zaufany to właśnie nasze potwierdzenie tożsamości tyle tylko, że podczas załatwiania spraw urzędowych przez internet.

Niewidzialny profil

- Profil zaufany to nasza oficjalna cyfrowa tożsamość. Nasze cyfrowe „ja”. W praktyce oznacza to, że dzięki niemu można podpisać online pisma do urzędu, zawnioskować o np. o nowy dowód osobisty i załatwić wiele innych urzędowych spraw nie wychodząc z domu – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

I tu się może pojawić trudne pytanie… a jak wygląda ten profil zaufany? Hm, jest niewidzialny, ale mimo to w pełni bezpieczny.

Profil zaufany to zbiór informacji o danym użytkowniku, czyli o nas. Zawiera takie dane osobowe jak: imię, drugie imię, nazwisko oraz numer PESEL. Bez obaw, nasze dane są w nim odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Każdy z nas może mieć tylko jeden potwierdzony profil zaufany. Jest on bowiem przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL – tłumaczy szef MC.

To co najważniejsze – założenie profilu zaufanego nic nie kosztuje. Możecie to zrobić na stronie www.pz.gov.pl.

Załóż babci dowód

Profil zaufany założony. Za wcześnie żeby wychodzić do domu, w końcu całkiem niedawno przyszliście. Co teraz? Załóż babci (i dziadkowi) dowód. Czyli ściągnij na ich telefony naszą aplikację mObywatel. W zależności od tego, z jakich telefonów korzystają nestorzy Twojej rodziny, znajdziecie ją w sklepach App Store lub Google Play (ikonki sklepów są na pulpicie telefonów). Do zainstalowania aplikacji potrzebny jest profil zaufany. Nie podglądaj haseł babci i dziadka. Oni też mają prawo do prywatności. Bezpieczeństwo przede wszystkim! J

W tym przypadku możecie napotkać kolejne trudne pytanie: po co mi taka aplikacja i tak nie będę używać…? I tutaj wyciągnijcie asa z rękawa. E-recepty i dane z dowodu osobistego za jednym kliknięciem. Nasza aplikacja przyda się i na poczcie, i w aptece.

- mTożsamość, czyli główna część naszej aplikacji, to odzwierciedlenia danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie mamy obowiązku legitymować się tradycyjnym dokumentem tożsamości, np. podczas odbioru listów poleconych na poczcie – tłumaczy minister Marek Zagórski. – mObywatel to także najwygodniejszy sposób korzystania z e-recept – dodaje szef MC. 

Z telefonem do apteki 

E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Dobra wiadomość: lada moment będzie dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS. 

Co zrobić, aby w swoim telefonie najpierw znaleźć elektroniczną receptę, a później ją zrealizować? 

Krok 1: Jeśli babcia lub dziadek mają ściągniętą i zainstalowaną aplikację mObywatel, powinni wybrać w niej kartę eRecepta. Po kliknięciu znajdą w niej wszystkie wystawione im e-recepty. 

Krok 2: Będąc w aptece, powinni wybrać, którą e-receptę chcą zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR (kwadratowy kod graficzny). Jeśli nie chcą pokazywać ekranu telefonu, mogą podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe! 

Koniec nauki internetu na dziś! Teraz poopowiadajcie, co u Was słychać. Nie ma nic lepszego, niż bycie razem offline. 

Wszystkiego dobrego dla wszystkich babć i dziadków! 

O projekcie 

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 28 lutego 2025 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS