Blisko co piąty funkcjonariusz Policji w województwie łódzkim to kobieta. W garnizonie służbę pełni 5886 policjantów, 1145 to panie. Wśród nich jest 127 oficerów, 328 aspirantów, 509 podoficerów i 181 posterunkowych. Są wśród nich absolwentki tak nietypowych kierunków studiów jak geologia, muzykologia, teologia, wzornictwo czy zootechnika. Każdy kandydat do służby w Policji musi bez względu na płeć spełnić takie same wymagania.
Kobiety już podczas doboru udowadniają, że są bardzo sprawne fizycznie i cechują się predyspozycjami psychicznymi istotnymi w tej wymagającej profesji. Podejmując decyzję o wstąpieniu do Policji najczęściej motywują to po prostu chęcią pomagania ludziom. Patrolują ulice miast, pełnią służbę w ogniwie policji konnej, jako przewodniczki psów służbowych, dzielnicowe, negocjatorki, zabezpieczają ślady kryminalistyczne na miejscach przestępstw, służą w pionie kryminalnym i są niezbędne przy przesłuchaniach pokrzywdzonych przemocą domową i rozmowach z ofiarami przestępstw na tle seksualnym, czy też z nieletnimi. Spotkasz je także coraz częściej podczas kontroli drogowych.
Są we wszystkich pionach: prewencyjnym, kryminalnym i w służbach wspomagających. Dzisiaj, choć to nadal zdominowany przez panów zawód, nikt już nie wyobraża sobie Policji bez kobiet. Większość policjantek ma wyższe wykształcenie - 895 na 1145. Najpopularniejsze kierunki, które ukończyły funkcjonariuszki to: Zarządzanie, Prawo, Administracja, Bezpieczeństwo narodowe/publiczne oraz Pedagogika. Osiągają sukcesy zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Często możemy pochwalić się ich osiągnięciami sportowymi. Są ambitne i zdeterminowane godząc obowiązku służbowe z domowymi.
Największą grupę stanowią te pomiędzy 10 a 19 rokiem służby (aż 480 pań). Kolejna grupa to staż od 5 do 9 lat (348 pań). Do 4 roku służby jest ich 235. Od 20 do 29 lat – 76 i 6 ze stażem ponad 30 lat.
Wszystkim kobietom, nie tylko w służbach mundurowych, życzymy siły dzięki, której realnym stanie się najbardziej nierealne marzenie… i dużo, dużo uśmiechu!