Każdy znajdzie coś dla siebie - tak można krótko podsumować bogaty zestaw wydarzeń, jakie czekają mieszkańców Zgierza podczas najbliższego weekendu. Od pierwszej edycji festiwalu drewna (Wood Design Festival) zwieńczonej Dniem Rzemieślnika, przez muzyczne emocje ZgJeżoGrania z udziałem Ani Dąbrowskiej - aż po biegowy Memoriał im. Lisieckiego, Narodowe Czytanie i nocne iluminacje świetlne nad stawem w parku miejskim… Atrakcji nie zabraknie. Trzeba będzie dobrze zaplanować swój czas!
Wydarzenia "przedłużonego" weekendu rozpoczną się już w czwartek 7 września, bo właśnie wtedy pojawią się w Zgierzu pierwsi uczestnicy festiwalu drewna. Przez dwa dni, w czwartek i piątek, w specjalnie przystosowanej do tego celu hali MOSiR - ul. Wschodnia 2 (podział na sześć stref tematycznych) wytwórcy spotykać się będą z ekspertami naukowymi, instytucji oraz firm specjalistycznych. Trzeciego dnia (sobota 9 września) Wood Design Festival przeniesiony zostanie na otwartą, dostępną dla wszystkich przestrzeń.
- Ostatni etap naszego wydarzenia wpisuje się w całościowy program miejskiej imprezy plenerowej. Dzień Rzemieślnika będzie zorganizowany w parku miejskim, gdzie pojawi się szansa zakupu wyrobów z drewna bezpośrednio od twórców. A będzie się odbywał przy okazji konkursu wokalnego ZgJeżoGranie, pokazów laserowych i innych atrakcji zaplanowanych przez Miasto na drugi weekend września - wyjaśnia Anna Małaczyńska, Pełnomocnik ds. Parku Kulturowego Miasto Tkaczy.
Stoiska podczas Dnia Rzemieślnika czynne będą w sobotę w godzinach od 10:00 do 18:00.
Konkurs wokalny, którego główną nagrodą - poza gratyfikacjami finansowymi - jest występ na dużej scenie w towarzystwie gwiazdy wieczoru ma w Zgierzu dobrze utrwaloną tradycję. ZgJeżoGranie odbędzie się już po raz siódmy, a w tym roku wokaliści przygotowują utwory Ani Dąbrowskiej. Zapisy skończyły się ostatniego dnia sierpnia, a lista kandydatów wypełniła się do ostatniego miejsca.
Jak każdego roku uczestnicy muzycznej zabawy przygotowują jeden utwór z podanej listy pięciu kompozycji. Zaśpiewają go na żywo, podzieleni na dwie grupy wiekowe: starszych i młodszych (urodzeni w 2008 roku i młodsi). Zwycięzca młodszej grupy wiekowej - poza nagrodą finansową - będzie miał możliwość zaśpiewania utworu konkursowego na dużej scenie razem z Anią Dąbrowską, natomiast uczestnicy starszej grupy wiekowej rywalizować będą o nagrodę pieniężną.
Przegląd wykonań konkursowych z udziałem jury pod przewodnictwem Ani Dąbrowskiej potrwa w sobotę (9.09.2023 r.) dwie godziny, od 16-tej do 18-tej. W czasie, gdy toczyć się będą obrady komisji ekspertów, publiczności zaprezentują się wokaliści Talentu Kolektyw pod dowództwem Julii Szwajcer. A od godz. 20-tej sceną zawładnie Ania Dąbrowska, która w kulminacyjnym momencie występu poprosi do wspólnego wykonania piosenki zwycięzcę młodszej grupy wiekowej.
To dopiero jednak część niespodzianek, jakie czekają mieszkańców Zgierza (i przyjezdnych!) w Parku Miejskim im. T. Kościuszki podczas drugiego weekendu września. Przez całe dwa dni (w godzinach 10:00-23:00),a także już w piątek (od godz. 15:00) na wielką mnogość egzotycznych smakołyków zapraszają food trucki, które będą miały swój zlot w parkowym pasażu im. płk. Kuklińskiego. Również w sobotę i niedzielę (w godz. 10:00-18:00) odbywać się będą warsztaty i pokazy tkackie, organizowane m.in. przez Muzeum Miasta Zgierza w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W niedzielę od rana (godz. 9:00) startuje impreza dla biegaczy - XIV Memoriał im. Władysława Lisieckiego, natomiast po południu (w godz. 17:00-21:30) na parkowej scenie występować będą artyści rap / hip-hop.
Skąd tak wielkie bogactwo wydarzeń i szeroka oferta rozrywkowa w jeden weekend?
- Chcemy skorzystać z okazji by pokazać, że Zgierz jest nowoczesnym miastem, oferując każdemu bez względu na wiek i zainteresowania wiele możliwości spędzania wolnego czasu - mówi Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.
Także po zmroku weekend w parku miejskim utrzymany będzie w przyjemnym klimacie. Wszystko za sprawą iluminacji świetlnych, które wieczorami (w sobotę i w niedzielę, w godzinach 21:30-23:00) będa stanowić wizualną oprawę parku miejskiego i stawu, tworząc malowniczą scenerię.
Jak każdego roku także i tym razem wielbiciele polskiej literatury pięknej spotkają się, by wziąć udział w największym święcie bibliofilów w Polsce: Narodowym Czytaniu. Tegoroczna edycja poświęcona jest wielkiej powieści - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W sobotę 9.09.2023 r. od godz. 11:00 w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy (ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) prezentowane będą nie tylko fragmenty książki, ale także inscenizacje oparte na jej treści. Nie zabraknie również innych atrakcji - spotkanie organizuje Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Zgierzu. To już dwunasta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
W niedzielę (10 września), pod Starym Młynem (ul. Długa 41a), w godzinach 11:30-17:00, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Zgierza organizują akcję edukacyjną dla ochrony czystości powietrza w Zgierzu.
Nasi eksperci odpowiadać będą na wszelkie pytania związane z ekologią czy wspólnymi obowiązkami w zakresie ochrony środowiska - m.in. o sposoby ograniczania smogu i zanieczyszczeń, wymianę "kopciuchów" codzienną dbałość o jakość powietrza. Ponadto ci spośród mieszkańców, którzy wypełnią krótką ankietę dotyczącą jakości powietrza w Zgierzu, otrzymają sadzonkę miododajnego drzewa gatunku Śliwa Ałycza. Warto będzie w niedzielę zajrzeć także pod Stary Młyn!