Po udanej pierwszej edycji zatytułowanej "Zgierz się zmienia" rusza druga odsłona wystawy fotograficznej, tym razem pod nazwą "Zgierz - kadry(nie)codzienności". To kolejna okazja na to, by spojrzeć na miasto przez obiektyw członków facebookowej grupy "Foto Zgierz"” istniejącej od blisko 4 lat i zrzeszającej już ponad 6 tysięcy użytkowników.
Druga edycja różni się jednak znacząco od poprzedniej – zarówno pod względem formatu, jak i sposobu prezentacji prac. Poprzednim razem fotografie były wybierane przez jury oraz członków grupy Foto Zgierz i prezentowane w przestrzeni Starego Młyna. W tej edycji odpowiedzialność za wybór 31 zdjęć spoczęła na administratorach grupy Foto Zgierz. Ich selekcja nie była przypadkowa - wyróżniono fotografie użytkowników, którzy wykazują szczególną aktywność, regularnie wrzucając zdjęcia obrazujące różne zakątki miasta. W ten sposób twórcy wystawy chcieli uhonorować ich wkład w zasilaniu zbiorów fotografii miasta Zgierza.
Cała ekspozycja opuściła mury budynku, aby znaleźć swoje miejsce w przestrzeni miejskiej, czyniąc z niej nie tylko temat, ale także scenerię dla samych zdjęć. Fotografie będzie można podziwiać na przystankach autobusowych, gdzie zostaną umieszczone w formie citylightów*. To nowe podejście ma na celu szersze dotarcie do odbiorców, ale także wplecenie sztuki w codzienny krajobraz Zgierza.
Nowa forma wystawy pozwala nie tylko na inny sposób odbioru fotografii, ale także doskonale wpisuje się w ideę uchwycenia (nie)codzienności Zgierza. Zdjęcia umieszczone w przestrzeni publicznej, w miejscach, które codziennie mijamy, będą stanowić artystyczną interpretację tego, co często jest niedostrzegalne w codziennym pośpiechu. Dzięki temu wystawa "Zgierz - kadry(nie)codzienności" nie tylko promuje lokalnych twórców, ale także zaprasza mieszkańców do uważniejszego przyjrzenia się swojemu miastu.
Zmiana formatu wystawy to także nowe spojrzenie na samą ideę fotografii miejskiej. Zamiast tradycyjnych ram i galerii, zdjęcia zostaną wkomponowane w naturalny rytm życia miasta. Każdy przystanek stanie się małą galerią, w której przechodnie mogą na chwilę zatrzymać się i dostrzec niecodzienne aspekty Zgierza.
Zachęcamy wszystkich do zwrócenia uwagi na citylighty, które w najbliższym czasie pojawią się na przystankach i przyczynią się do odkrywania Zgierza, tym razem podczas codziennych podróży po mieście! Jesteście ciekawi, w których miejscach dokładnie będą się znajdować?
Poniżej zamieszczamy wykaz wszystkich 31 citylightów*, które od 15 października 2024 roku będą ozdabiać przystanki komunikacji miejskiej:
Lech Baczyński: "Św. Katarzyna", "Nasz park", "Kończy się dzień" - przystanki: Długa Dołek (Galeria), Gałczyńskiego Parzęczewska, Łódzka/Sosnowa;
Konrad Bar: "Okno na świat" - przystanek: Parzęczewska SEM;
Robert Błaszczyk: "Park at night" - przystanek: Stary Kurak;
Bożena Dałek: "Chwila w Chmurach" - przystanek: Długa Skłodowskiej Curie;
Tomasz Gapiński: "Aleksandrowska i S-14", "Zorza nad S14", "Dzień Dobry", "Jeż ze Zgierza" - przystanki: Długa Dołek, Gałczyńskiego Parzęczewska, Stary Kurak, Łódzka/Sosnowa;
Łukasz Gryzio: "Co tam na placu?", "W kółko", "Wiosna", "Nocą", "Z lotu ptaka", "Droga do Zgierza" - przystanki: Długa Skłodowskiej Curie (bar), Parzęczewska SEM, Targowa Plac Targowy, Pętla Staffa, Łódzka/Osiedlowa;
Małgorzata Hlebowicz: "Wczoraj w parku…" - przystanek: Gałczyńskiego Parzęczewska (wieżowiec);
Marta Jędraska: "Staw na Malince" - przystanek: Piątkowska Park;
Anna Mardofel: "Plac Kilińskiego", "Wieczór na Placu" - przystanki: Popiełuszki (Netto), Łódzka/Sosnowa;
Krzysztof Matusiak: "Ciągle iść w stronę słońca", "Ostatni gasi światło", "Poranek", "Chwila odpoczynku" - przystanki: Długa Skłodowskiej Curie, Popiełuszki (Tesco), Gałczyńskiego Parzęczewska (wieżowiec), Targowa Plac Targowy;
Henryka Mazur: "Ławeczka" - przystanek: Długa Skłodowskiej Curie;
Monika Rębacz: "Dobranoc Zgierz" - przystanek: Piątkowska (Park);
Grzegorz Rutkowski: "Jesienny Zgierz" - przystanek: Długa Dołek (Galeria);
Zygmunt Siech: "Burza" - przystanek: Długa Skłodowskiej Curie (bar);
Bartosz Tomczak: "Cegła w pełnym słońcu", "Kocie miasto tkaczy", "Wschodzący Zgierz" - przystanki: Długa Dołek, Pętla Staffa, Łódzka/Osiedlowa.
* Citylight (po ang. światło uliczne) – rodzaj ulicznej reklamy zewnętrznej w postaci tablic ogłoszeniowych, zazwyczaj podświetlanych, umieszczanych m.in. na przystankach komunikacji publicznej (Wikipedia)