13 grudnia 2021 r. Zgierzanie spotkali się przy Pomniku Wolności i Niepodległości, aby uczcić 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (wydarzenie).
Zgierz pamięta o tym dramatycznym wydarzeniu. Przy pomniku Wolności i Niepodległości hołd ofiarom komunizmu oddali przedstawiciele władz, związku "Solidarność", lokalnych stowarzyszeń. Nie zabrakło także zgierskich opozycjonistów doskonale pamiętających wydarzenia z grudnia 1981 roku.
Mieszkańcy naszego miasta, którzy czynnie działali w strukturach "Solidarności", podzielili się swoimi wspomnieniami z Muzeum Miasta Zgierza. Efektem rozmów przeprowadzonych z Idzim Antczakiem, Lechem Baczyńskim, Stanisławem Łodwigiem i Mirosławem Matynią jest wystawa plenerowa, którą można oglądać do 3 stycznia przy Pomniku Wolności i Niepodległości.
Skwer, gdzie obecnie znajduje się Pomnik Wolności i Niepodległości to miejsce szczególne. W czasach stanu wojennego działacze opozycji ustawili tu nielegalną tablicę poświęconą ofiarom totalitarnego systemu.
Na zdjęciach poniżej: wystawa plenerowa Muzeum Miasta Zgierza pn. "Lato wolności, zima strachu. Utworzenie Solidarności i stan wojenny oczami zgierskich opozycjonistów" oraz uroczystości rocznicowe przy Pomniku Wolności i Niepodległości, poczet sztandarowy, składanie kwiatów przez delegacje i mieszkańców.