Już po raz dziewiąty Muzeum Miasta Zgierza otworzyło swe podwoje dla entuzjastów nocnego zwiedzania.
16 maja 2015 r. Muzeum przy pomocy Parku Kulturowego Miasto Tkaczy oraz Centrum Konserwacji Drewna, przygotowało dla mieszkańców liczne atrakcje. Była to świetna okazja do odwiedzenia z rodziną i przyjaciółmi zabytkowego serca Zgierza.
Muzeum Miasta Zgierza rozpoczęło Noc Muzeów od kolejnej odsłony cyklu "Zgierskie Sagi Artystyczne" z wystawą o tajemniczym tytule "4/4". Wystawa ta prezentuje dorobek kolejnej uzdolnionej plastycznie zgierskiej rodziny - Łuczaków. Tłumy zwiedzających chciały zobaczyć twórczość znanych i lubianych nauczycieli i instruktorów plastyki, którzy przed wszystkim są artystami. Na wystawie prace Marii i Mirosława Łuczak są zestawione z twórczością ich, dorosłych już dzieci - Hanny i Stanisława. Całość tworzy ciekawą mozaikę plastyczną na którą składają się prace inspirowane Zgierzem jak i całym regionem. W czasie Nocy Muzeów odwiedzający galerię w piwnicy Domu Pod Lwami byli zachwyceni obrazami, grafikami, kolażami oraz plakatami zaprezentowanymi przez rodzinę Łuczaków.
Duża popularnością cieszyły się również pozostałe wystawy zorganizowane w Muzeum Miasta Zgierza: "Kruszówka - wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku", "Dziecięcy Świat Zabawki z dawnych lat" oraz wystawa czasowa "Zbrodnia Katyńska".
W tym roku szczególnym powodzeniem cieszył się koncert zorganizowany w Muzeum Miasta Zgierza - grali i śpiewali Andrzej Sikorowski z córką Mają Sikorowską i Jackiem Królikiem. Andrzej Sikorowski to znany wszystkim lider zespołu "Pod Budą". Autor przebojów: Ballada o ciotce Matyldzie, Ballada o drugim brzegu, Bardzo smutna piosenka retro (znanej też jako Kap, kap - płyną łzy), Nie przenoście nam stolicy do Krakowa (w duecie z Grzegorzem Turnauem), Kraków, Piwna 7, Rozmowa przez ocean, To już było i Tokszoł. Jego piosenki wykonywali m.in. Maryla Rodowicz, Gayga, Danuta Rinn i Grzegorz Turnau. Od 2003 roku koncertuje wraz z córką Mają. Podczas koncertu zagrał także znany polski gitarzysta sesyjny Jacek Królik. Zgierska publiczność zasiadał w kameralnej atmosferze w sali, która na co dzień jest salonem wystawy "Kruszówka - wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku". Podkreśliło to kameralny nastrój koncertu i sprawiło, że nasi goście i artyści na scenie czuli się jak wśród rodziny czy grona przyjaciół. Występ pełen był wspólnego śpiewania najbardziej znanych piosenek A. Sikorowskiego. Artyści byli zauroczeni wnętrzami naszego muzeum i atmosferą stworzona przez publiczność. Zapowiedzieli, że z chęcią wrócą do naszego miasta.
Z Muzeum Miasta Zgierza podczas Nocy Muzeów współpracował również Park Kulturowy Miasto Tkaczy. W Galerii Sztuki PK MT można było spotkać się z Jackiem Kusińskim - znanym i cenionym autorem albumów o Łodzi. Piękne albumy udostępniła zwiedzającym zgierska księgarnia "Pan Tadeusz", natomiast w Centrum Konserwacji Drewna odbywały się prezentacje i pokazy konserwacji mebli zabytkowych.
Dziękujemy Państwu za miłe chwile spędzone w trakcie IX Zgierskiej Nocy Muzeów!
Zgierska Noc Muzeów organizowana była przez Muzeum Miasta Zgierza przy patronacie honorowym Prezydenta Miasta Zgierza. Noc Muzeów współtworzy także Park Kulturowy Miasto Tkaczy i Centrum Konserwacji Drewna.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Elektrociepłownia Zgierz www.eczgierz.pgegiek.pl