W czwartek 19 lutego w sali konferencyjnej Muzeum Miasta Zgierza odbył się już po raz 39 wykład z cyklu Zgierskie Spotkania Muzealne. Tym razem był on zorganizowany przy okazji promocji kolejnego tomu Zgierskich Zeszytów Regionalnych wydawanych przez Towarzystwo Przyjaciół Zgierza.
Wykład pt. "Subiektywne kalendarium najnowszej historii Polski: roku 1920" wygłosił dr Dariusz Szlawski. Temat ten poruszony jest w najnowszym tomie Zgierskich Zeszytów Regionalnych. Zebranym dr Szlawski opowiedział o roku 1920 jako szczególnej dacie dla historii Polski. Przedstawił m.in. ustrój Państwa Polskiego w tamtym czasie, problemy z jakimi borykali się Polacy. Dla słuchaczy ciekawostkami były wycinki z prasy łódzkiej i zgierskiej. Prelegent przedstawił obraz życia mieszkańców Zgierza i okolic na łamach "Gazety Zgierskiej", która powstała w 1916 r.
Zapraszamy Państwa do lektury kolejnego - już IX - tomu rocznika Towarzystwa Przyjaciół Zgierza.
Otwiera go rozprawa dr. Grzegorza Leśniewicza "Więziennictwo w Łęczyckiem", poświęcona dziejom więziennictwa w powiecie łęczyckim od wieków średnich po współczesne.
Drugim obszernym tekstem w tymże tomie jest "Kronika Zgierza: Rok 1920…" dr Dariusza Szlawskiego - autorski wybór informacji z "Gazety Zgierskiej", organu prasowego Magistratu Miasta Zgierza.
Kolejnym tekstem są wspomnienia Adama Gutkowskiego, zatytułowane "Moja uboga historia", która obejmuje koniec lat 60. Wspomnienia z życia Autora od czasów dzieciństwa do początków 1941 . z wyraźnym akcentem na lata II wojny światowej.
Na kolejnych stronach tomu znajdziemy:
Tom zamykają:
Oraz trzy sprawozdania:
Wszystkie tomy Zgierskich Zeszytów Regionalnych można nabyć w Muzeum Miasta Zgierza.
Zgierskie Zeszyty Regionalne, rocznik Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, pod redakcją Dariusza Szlawskiego i Adama Zamojskiego. Redakcja wydając kolejne tomy ZZR podejmuje wyzwanie popularyzacji dziejów Zgierza i regionu (w granicach obecnego powiatu zgierskiego), oraz wzmacnia poczucie lokalnej wspólnoty przez uświadamianie jej kulturowego dziedzictwa.